لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۲

پنتاگون: وزارت خارجه قرارداد یک میلیاردی فروش سلاح به عربستان را تایید کرد


نمایی از مجموعه وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون - آرشیو
نمایی از مجموعه وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون - آرشیو

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، روز دوشنبه اعلام کرد قراردادی به ارزش یک میلیارد و ۲۹۰ میلیون دلار برای فروش بمب‌های هوشمند یا هدایت‌پذیر به عربستان سعودی، از سوی وزارت خارجه آمریکا تایید شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس همکاری‌های امنیتی پنتاگون که مسئولیت تسهیل قراردادهای فروش سلاح به کشورهای خارجی را به عهده دارد، همچنین روز جمعه به کنگره اطلاع داد که وزارت خارجه این قرارداد را تایید کرده است.

قانون‌گذاران آمریکا ۳۰ روز فرصت دارند این قرارداد را بررسی و در صورت مخالفت جلوی اجرای آن را بگیرند؛ هرچند به دلیل بررسی‌های دقیق چنین قراردهایی پیش از اعلام عمومی دولت، چنین امری بسیار کم‌سابقه بوده است.

در بیانیه پنتاگون آمده است، تایید این قرارداد ضمن تقویت روابط نظامی آمریکا و عربستان، به ریاض کمک خواهد کرد با آمادگی بیشتری با تهدیدهای منطقه‌ای روبرو شود و امنیت انرژی جهان در آن منطقه نفت‌خیز را تامین کند.

به نوشته رویترز، این قرارداد در راستای اظهارات باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر پایبندی دولت او به تعهد خود در تامین امنیت متحدان واشنگتن در حوزه خلیج فارس، پس از حصول توافق جامع هسته‌ای با ایران است.

ریاض، رقیب سنتی تهران در منطقه، از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران ابراز نگرانی کرده و گفته‌ لغو تحریم‌ها و سرازیر شدن پول به ایران پس از اجرای توافق، موجب تقویت فعالیت‌های بی‌ثبات‌ کننده جمهوری اسلامی در منطقه خواهد شد.

باراک اوباما بارها ضمن تاکید بر حمایت واشنگتن از متحدان خود در برابر هرگونه تهدید ایران، در دفاع از توافق اتمی ۲۳ تیر ماه گفته است، بدون این توافق مسیر دستیابی ایران به سلاح‌ هسته‌ای مسدود نخواهد شد و خطر بزرگتری منطقه و جهان را تهدید خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG