لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

کری: شورای همکاری خلیج فارس موافق این است که توافق اتمی ایران به ثبات منطقه کمک می کند


جان کری: شورای همکاری خلیج فارس توافق اتمی را در کمک به ثبات منطقه موثر می‌داند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00
دانلود

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که برای رفع تردیدهای متحدان عرب این کشور در مورد توافق اتمی با ایران، به قطر رفته است روز دوشنبه با وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان، کویت، امارات، قطر، بحرین و عمان) گفتگو کرد. عمده این کشورها نگران تاثیرات توافق اتمی ایران هستند و بیم دارند که کاهش تحریم های بین المللی علیه ایران باعث نفوذ بیشتر تهران در منطقه شود.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، آقای کری پس از گفتگو با وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای قطری خود گفت وزیران امورخارجه این شورا موافق این هستند که وقتی توافق اتمی با ایران به طور کامل اجرا شود، به ثبات منطقه آنها کمک خواهد کرد.

آقای کری گفت او و همتایان عربش در جنوب خلیج فارس با تاسیس کارگروه هایی موافقت کرده اند که در راستای توسعه امنیت منطقه از طریق همکاری های اطلاعاتی، آموزش نیروهای ویژه و امنیت دریایی همکاری خواهند کرد.

جان کری گفت در گفتگوهای روز دوشنبه در دوحه درباره مسائل مختلف از جمله سوریه، توانایی های مربوط به موشک های بالیستیک، امنیت سایبری و افراط گرایی نیز گفتگو کرده است.

به گزارش رویترز، روز دوشنبه وزیران خارجه کشورهای عرب جنوب خلیج فارس به وزیر خارجه آمریکا گفتند که توافق اتمی با ایران باید ثبات در منطقه و «حسن همجواری» را به دنبال داشته باشد به جای آنکه به دخالت ایران در کشورهای دیگر منجر شود.

خالد العطیه، وزیر امورخارجه قطر ضمن استقبال از جان کری، گفت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس می خواهند منطقه عاری از هرگونه تهدیدات تسلیحات اتمی باشد.

او که کشورش میزبان نشست شورای همکاری خلیج فارس با وزیر خارجه آمریکا است، گفت خالی بودن منطقه از تهدیدات اتمی، با اجازه دادن به استفاده از فناوری هسته ای برای مصارف صلح آمیز در چارچوب قوانین بین المللی محقق می شود.

او گفت: «ما به آینده و با این امید به توافق اتمی نگاه می کنیم که به حفظ امنیت و ثبات منطقه منجر شود و بر اهمیت همکاری با ایران بر اساس حسن همجواری، عدم دخالت در امور داخلی و حل اختلافات از طریق صلح آمیز، تاکید می کنیم.»

وزير امور خارجه آمريکا برنامه روز دوشنبه خود را در دوحه با ديدار با شيخ تميم بن حمد آل ثانی، امير قطر و ارزيابی همکاری های مشترک واشنگتن و دوحه در راستای تحکيم روابط دو کشور آغاز کرد. آقای کری امير قطر را در جريان جزئيات توافق نهايی هسته ای گروه ۱+۵ با ايران قرار داد.

امير قطر در اشاره به توافق هسته ای ايران ابراز اميدواری کرد که منطقه عاری از تسليحات کشتار جمعی و رقابت هايی شود که برای دستيابی به اينگونه تسليحات صورت می گيرد.

گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با همتایان خود در شورای همکاری خلیج فارس، به دنبال میزبانی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از رهبران این کشورها در «کمپ دیوید» صورت می گیرد. در آن دیدار، آقای اوباما به رهبران این کشورها وعده داد که همکاری های امنیتی را گسترش دهد و فروش تجهیزات نظامی برای مقابله با تهدیدات احتمالی ایران را نیز تسریع کند.

با این حال آقای اوباما در نشست کمپ دیوید از ارائه پیشنهاد پیمان رسمی دفاعی به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس خودداری کرد.

آقای کری نگرانی ها در مورد رفتار ایران در خاورمیانه را تایید کرده است اما دولت آمریکا می گوید با ایران بدون سلاح اتمی راحت تر از ایران مجهز به سلاح اتمی می توان رفتار کرد. دولت باراک اوباما می گوید توافق اتمی با ایران راه های دستیابی این کشور به هرگونه سلاح اتمی را می بندد و جایگزین بهتری برای آن وجود ندارد.

جان کری، روز یکشنبه پیش از ترک قاهره به مقصد دوحه، گفت ایران در اقدامات بی ثبات کننده در منطقه نقش دارد و به همین دلیل اطمینان یافتن از اینکه برنامه اتمی ایران صلح آمیز باقی بماند، اهمیت دارد.

آقای کری اضافه کرد که هیچ تردیدی وجود ندارد که توافق اتمی وین، اگر اجرا شود، مصر و همه کشورهای دیگر این منطقه (خاورمیانه) را امن تر خواهد کرد.

سفر آقای کری به قطر یک هفته پس از سفر جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به قطر، کویت و عراق صورت می گیرد.

جان کری همچنین در حاشیه دیدار با وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس، روز دوشنبه در دوحه با سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه و عادل الجبیر وزیر امورخارجه عربستان سعودی از جمله درباره سوریه دیدار و گفتگو کرد.

در همین حال جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مقاله ای که در چند نشریه عربی در روز دوشنبه منتشر شد، در مورد توافق اتمی ایران گفت «باید قبول کنیم که دوره یک طرف برنده باشد و طرف دیگر بازنده گذشته است و ما همه یا می بریم یا می بازیم.»

آقای کری پس از ترک قطر قرار است برای شرکت در اجلاس آسه آن، سازمان کشورهای جنوب شرقی آسيا به سنگاپور سفر کند.

XS
SM
MD
LG