لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

وزارت خارجه آمریکا طرح فروش یک میلیارد دلار تجهیزات نظامی به عربستان را تایید کرد


وزیر دفاع عربستان سعودی
وزیر دفاع عربستان سعودی

وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه طرح فروش یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار جنگ افزار، از جمله ۱۳۰ تانک و ۲۰ خودروی ضدگلوله، به عربستان سعودی را تایید کرد.

موافقت وزارت خارجه آمریکا با فروش این سلاح های جنگی در حالی صورت گرفته است که ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی در حال مبارزه با شورشیان شیعه در یمن است.

بنا به اعلام آژانس امنیت دفاعی آمریکا، نهاد ناظر معاملات بین المللی سلاح در آمریکا، فروش اسین تسلیحات توسط شرکت قراردادی "ژنرال دینامیکس" صورت خواهد گرفت.

این آژانس همچنین می گوید که هدف از این فروش کمک به امنیت ملی آمریکا با بهبود امنیت متحد اصلی واشنگتن در منطقه، یعنی عربستان سعودی است.

قانونگذاران آمریکا ۳۰ روز وقت دارند این معامله را تایید یا رد کنند؛ اما تاکنون سابقه چنین اقدامی از سوی آنها، در مورد عربستان سعودی، وجود نداشته است.

عربستان سعودی و متحدان عرب آن، در ماه مارس ۲۰۱۵ و در حمایت از دولت قانونی عبد ربه منصور هادی به جنگ داخلی یمن وارد شدند.

این ائتلاف، روز سه شنبه در یک حمله هوایی در صنعا، پایتخت یمن، یک کارخانه تولید محصولات غذایی را هدف قرار دادند، که در نتیجه آن ۱۴ غیرنظامی کشته شدند.

سازمان عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر در ماه ژوئن گذشته از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستند عضویت عربستان در شورای حقوق بشر این سازمان، تا زمانی که ائتلاف به رهبری ریاض دست به کشتار غیرنظامی ها می زند، تعلیق شود.

XS
SM
MD
LG