لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

عربستان آماده استقبال باشکوه از دونالد ترامپ می شود


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان در کاخ سفید - ۱۴ مارس ۲۰۱۷
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان در کاخ سفید - ۱۴ مارس ۲۰۱۷

ورود دونالد ترامپ به عربستان سعودی در روز جمعه – به عنوان اولین سفر خارجی او از زمان ریاست جمهوری – فراتر از یک دیدار رسمی میان دو کشور خواهد بود.

روزنامه نیویورک تایمز می نویسد عربستان این سفر آقای ترامپ را مصادف کرده است با یک رویداد بین المللی و همزمان میزبان نشست موسوم به «نشست اعراب و آمریکا» است که در آن سران ده ها کشور مسلمان شرکت می کنند. در عین حال دیدار با پادشاه، آغاز به کار مرکز مبارزه با تروریسم، و جلسات عمومی برای تجار و بازرگانان و جوانان برنامه ریزی شده است.

نیویورک تایمز می گوید کشوری که محل مقدسترین مکان مسلمانان است میزبان فردی خواهد بود که گفته است «اسلام از ما متنفر است» و این که آمریکا برای دفاع از پادشاهی عربستان «مقادیر متنابهی پول از دست می دهد.»

عربستان سعودی و متحدانش در حاشیه خلیج فارس از سیاست های باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا در خاورمیانه راضی نبودند و به نظر می رسد که قصد دارند اظهارات آقای ترامپ را به حساب تبلیغات انتخاباتی او گذاشته و او را به منزله راهی بالقوه برای ازسرگیری روابط خود با آمریکا، بزرگترین متحدشان بپذیرند.

این کشورها برآنند تا آقای ترامپ را متقاعد سازند که اولویت های او اولویت آنهاست و همگی در مبارزه با تروریسم، در تقابل با ایران، در پیشبرد اقتصاد آمریکا و شاید حتی در ایجاد صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها اشتراک دارند.

نیویورک تایمز می گوید شمار رویدادهایی که برای روزهای شنبه و یکشنبه در ریاض برنامه ریزی شده سرسام آور ست چرا که عربستان سعی دارد تصویری از یک جامعه پویا، و رهبری جهان عرب و اسلام و درعین حال متحد نزدیک آمریکا را برای رئیس جمهوری ایالات متحده به نمایش بگذارد و از هم اکنون خیابان های ریاض با پرچم آمریکا آذین شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG