لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

تیلرسون: از هدف‌های سفر پرزیدنت ترامپ، ایجاد اتحاد علیه ایران و داعش است


در آستانه اولین سفر خارجی پرزیدنت ترامپ به خاورمیانه، وزیر خارجه ایالات متحده می گوید هدف آقای ترامپ ایجاد اتحاد علیه داعش و ایران است.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با تلویزیون ان‌بی‌سی درباره سفر این هفته آقای ترامپ گفت: در منطقه خاورمیانه بین تمام کشورهای عربی، اسرائیل و دیگران در مورد اینکه فعالیت‌های ایران باعث تنش می شود، اجماع وجود دارد. فکر می‌کنم، اگر بخواهم به طور مشخص بگویم، این سفر بیشتر برای ایجاد اتحاد در برابر ایران است.

مجری از آقای تیلرسون پرسید آیا حضور پرزیدنت ترامپ در عربستان دفاع از سنی در جدال بین شیعه و سنی است که وزیر خارجه آمریکا گفت،‌ نه به هیچ وجه. این سفر ربطی به حمایت از هیچکدام از این دو گروه ندارد. باید توجه داشت عنصر قدرتمندی به نام نقش ایران در منطقه وجود دارد. ایران از تروریسم و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز حمایت می کند و اقداماتی علیه ثبات منطقه انجام می دهد.

قرار است پرزیدنت ترامپ در اولین سفر خارجی خود به عربستان، اسرائیل و واتیکان سفر کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بیست اردیبهشت در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تصریح کرد که روسیه لازم است دولت بشار اسد در سوریه و همچنین ایران و گروه های فعالش در این کشور را «محدود» کند.

روسیه و ایران هر دو در جنگ سوریه از بشار اسد حمایت می کنند و آمریکا از شورشیان مخالف اسد پشتیبانی می کند.

اتحاد مذاهب علیه خشونت

به گفته آقای تیلرسون انتخاب سه مقصد ریاض، تل‌آویو و واتیکان توسط پرزیدنت ترامپ پیامی برای سه مذهب بزرگ منطقه خاورمیانه دارد.

وزیر خارجه آمریکا گفت هر کدام از این کشورها نماد یک مذهب هستند و رئیس جمهوری قصد دارد بین مذاهب مختلف ارتباط برقرار کند.

تیلرسون تاکید کرد: جنبه مهم سفر رئیس‌جمهور، رساندن پیام وحدت بین همه این ادیان است، چون معتقد است که پیوند بین این مذاهب می تواند با نیروهای تروریسم، اعتقادات وحشتناک، خشونتی که شاهدش هستیم، مقابله کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: داعش، القاعده و همه دیگر گروه‌های تروریستی در منطقه خاورمیانه هستند و پیروان اسلام،‌ مسیحیت و یهودیت باید علیه تندروی آنها بایستند.

پیش از این هم تیلرسون و دیگر مقامات آمریکایی گفته بودند که واشنگتن در حال بازنگری در سیاست‌های خود در قبال ایران است.

پرزیدنت ترامپ بعد از پایان سفر خاورمیانه‌ای خود به منظور شرکت در اجلاس پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به مقر این سازمان در بروکسل خواهد رفت و سپس عازم ایتالیا خواهد شد تا در کنفرانس سران ۷ کشور صنعتی بزرگ جهان شرکت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG