لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۹

پرزیدنت ترامپ در عربستان درباره مقابله با «اسلام رادیکال» سخنرانی خواهد کرد


سفر جمعه آقای ترامپ اولین سفر خارجی او در مقام ریاست جمهوری تلقی می شود.
سفر جمعه آقای ترامپ اولین سفر خارجی او در مقام ریاست جمهوری تلقی می شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه واشنگتن را به قصد دیدار از عربستان سعودی، اسرائیل، واتیکان و دیدار با رهبران اروپایی و ناتو در بروکسل ترک می کند. مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید آقای ترامپ در عربستان برای رهبران کشورهای اسلامی قرار است درباره مقابله و مبارزه با «اسلام رادیکال» سخنرانی کند.

کاخ سفید اعلام کرد پرزیدنت ترامپ در ریاض در سخنرانی اش در اجلاسی با شرکت ده ها تن از رهبران کشورهای مسلمان و جهان اسلام، بر ضرورت مبارزه با افراط گرایی تاکید خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید سه شنبه شب، ۲۶ اردیبهشت گفت یک سخنرانی الهام بخش و در حین حال مستقیم درباره نیاز مقابله با ایدئولوژی افراطی خواهد داشت. او همچنین گفت که رئیس جمهوری آمریکا امیدوار است جلوه صلح آمیز اسلام در جهان غالب باشد.

به گفته آقای مک مستر، این سخنرانی قرار است «ضمن نشان دادن تعهد آمریکا به متحدان مسلمان مان، مرزهای جهان اسلام را مقابل دشمن مشترک همه شهروندان متحد کند.»

عربستان سعودی اولین کشوری است که آقای ترامپ بعد از آغاز ریاست جمهوری از آن دیدار می کند.

کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود سفر آقای ترامپ به سه کشور عربستان، اسرائیل و واتیکان نشانه ای از توجه او به ادیان ابراهیمی است.

سال ۲۰۰۹ نیز باراک اوباما در بدو شروع ریاست جمهوری خود در قاهره پایتخت مصر سخنرانی کرد. آقای اوباما در آن سخنرانی از «افراط گرایی خشونت آمیز» و «تنش» بین جوامع صحبت کرده بود اما به نوشته ایندپندنت، به نظر می رسد سخنرانی آقای ترامپ کاملا با آن سخنرانی متفاوت باشد.

دونالد ترامپ از زمان نامزدی انتخابات وعده داده بود نحوه مبارزه با «اسلامگرایان افراطی» را تغییر خواهد داد.

سفر به اسرائیل و واتیکان

ژنرال مک مستر درباره بقیه سفر پرزیدنت ترامپ گفت او در عربستان در مراسم افتتاح یک مرکز جدید شرکت خواهد کرد که هدفش مبارزه با افراط گرایی و ترویج میانه روی و اعتدال را دنبال خواهد کرد.

وی گفت: دوستان مسلمان ما از جمله عربستان سعودی با گشایش و هدایت این مرکز، موضع قاطعانه ای علیه افراط گرایی و افرادی اتخاذ می کنند که تعبیر انحرافی از مذهب برای رسیدن به مقاصدشان ارائه می دهند..

پرزیدنت ترامپ از عربستان سعودی راهی اورشلیم خواهد شد تا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار و گفتگو کند.

در این مرحله از سفرش، رئیس جمهوری آمریکا همچنین با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات خواهد کرد.

ادامه اولین سفر خارجی دونالد ترامپ در مقام رئیس جمهوری آمریکا با دیدار با رهبران اتحادیه اروپا و ناتو در بروکسل و شرکت در اجلاس گروه هفت در جزیره سیسیلی در ایتالیا دنبال خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ پیش از ترک ایتالیا و بازگشت به خانه با سربازان و فرماندهان نظامی آمریکا دیدن و از خدماتشان برای تامین امنیت خاک ایالات متحده آمریکا در سراسر جهان تقدیر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG