لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

آمریکا شرکت چینی فروشنده «سیستم‌های نظارتی تصویری» به ایران را تحریم کرد


دوربین‌های نظارت امنیتی شرکت چینی تیاندی در نمایشگاهی در شهر پکن - آرشیو
دوربین‌های نظارت امنیتی شرکت چینی تیاندی در نمایشگاهی در شهر پکن - آرشیو

ایالات متحده روز پنجشنبه یک شرکت چینی فعال در زمینه سیستم‌های نظارتی تصویری را، که به گفته مقامات فناوری ساخت آمریکا را در اختیار سپاه پاسداران ایران قرار داده و در سرکوب اویغورها در چین نیز دست داشته است، در فهرست سیاه تحریم‌ها قرار داد.

شرکت چینی‌ «تیاندی تکنالجیز» نرم‌افزار تشخیص چهره خود را برای کمک به مقامات چینی در شناسایی اویغورها یا سایر اقلیت‌های قومی و همچنین برای استفاده در «بازجویی‌های هوشمند» طراحی کرده است.

تحریم‌های وزارت بازرگانی علیه «تیاندی»، شرکت‌های آمریکایی را از صادرات قطعات به این شرکت منع می‌کند.

شرکت فناوری اینتل، غول تولید و طراحی نیم‌رساناها که در کالیفرنیا مستقر است، پردازنده‌هایی را برای سیستم‌های ضبط ویدیوی شبکه‌ای شرکت تیاندی ارائه کرده است. اما قبل از این که تحریم‌ها علیه این شرکت چینی اعلام شود، شرکت اینتل ارجاعات به «تیاندی» را از وب‌سایت خود حذف کرد.

پنی بروس، سخنگوی شرکت اینتل، روز پنجشنبه به ان‌بی‌سی نیوز گفت که این شرکت پس از یک بررسی داخلی، تجارت خود با تیاندی را متوقف کرد.

شرکت «تیاندی تکنالجیز» به درخواست ان‌بی‌سی نیوز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

از دست دادن رابطه تجاری با اینتل یک شکست بالقوه جدی برای تیاندی است. این شرکت خصوصی مستقر در شهر تیانجین از برترین شرکت‌های نظارت تصویری در چین و جهان محسوب می‌شود.

بنا بر یک نظرسنجی صنعتی، این شرکت که به گفته خودش در ۶۰ کشور شعبه دارد، در سال ۲۰۲۱ بیش از ۸۰۰ میلیون دلار درآمد حاصل از فروش داشت.

XS
SM
MD
LG