لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۴

آمریکا: چین تلاش می‌کند جنایات کره‌شمالی را از جهان پنهان کند


پرچم کره شمالی (آرشیو)
پرچم کره شمالی (آرشیو)

ایالات متحده چین را متهم کرد که با جلوگیری از پخش اینترنتی نشست غیررسمی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد که برای بررسی اتهام نقض حقوق بشر توسط پیونگ‌یانگ برگزار شده بود، تلاش می‌کند «جنایات کره شمالی» را از جهان پنهان کند.

به گزارش رویترز، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد در این نشست با اشاره غیر مستقیم به چین و روسیه گفت: «برخی از اعضای شورا بیش از حد تلاش می‌کنند که رژیم [کره شمالی] را در برابر پاسخگویی محافظت کنند.»

چین و روسیه مدعی‌اند که شورای امنیت که مسئولیت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را بر عهده دارد، نباید در مسائل حقوق بشر دخالت کند. آنها می‌گویند که چنین جلساتی باید به سایر نهادهای سازمان ملل مانند شورای حقوق بشر سازمان ملل یا مجمع عمومی سازمان ملل محدود شوند.

شینگ جیشنگ، دیپلمات چینی گفت این نشست که با میزبانی مشترک آمریکا و آلبانی برگزار شد، «از هیچ نظر سازنده نبود.»

او گفت: «به جای کاهش تنش، ممکن است درگیری‌ها را تشدید کند، در نتیجه اقدامی غیرمسئولانه است. استفاده از وب ‌تی‌وی (تلویزیون وب) سازمان ملل برای پخش زنده [نشست] اتلاف منابع سازمان ملل است.»

لیندا توماس گرینفیلد گفت برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک کره شمالی «به شکل جدایی ناپذیری با نقض حقوق بشر رژیم در ارتباط است.»

او گفت: «به دنبال سلاح‌های کشتار جمعی بودن [کره شمالی] همیشه بر حقوق بشر و نیازهای بشردوستانه مردمش غلبه می‌کند. کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) مهمات را به جای تغذیه، و موشک‌ها را به جای نوع بشر انتخاب کرده است.»

کره شمالی در این نشست شرکت نکرده بود.

XS
SM
MD
LG