لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

۲۰ نفر در بمب گذاری شمال سوریه کشته شدند


دست کم ۲۰ نفر در شمال سوریه در نزدیکی مرز ترکیه در یک بمب گذاری در روز پنجشنبه کشته شدند. «دولت اسلامی» یا داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

بر اساس گزارش‌ها بسیاری از کشته شدگان از مخالفان دولت بشار اسد بودند که مورد حمایت ترکیه قرار داشتند.

این حمله با یک خودروی بمب گذاری شده به یک گذرگاه مرزی در روستای اطمه صورت گفت. سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه که گزارش هایش را از فعالان سوری می گیرد شمار کشته شدگان را ۲۱ نفر اعلام کرد.

اسد تکذیب کرد

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه گزارش های حملات نیروهای دولتی سوریه به بیمارستان‌ها و تاسیسات شهری را رد کرد.

فعالان سوریه و سازمان‌های امداد بین المللی می گویند هواپیماهای سوریه و روسیه به تاسیسات بیمارستانی و شهری حلب حمله می کنند.

اسد به شبکه دانمارکی تی‌وی۲ گفت: «اینکه گفته شود که به عنوان یک دولت هدف ما این است که دستور بدهیم بیمارستان‌ها و مدارس را نابود کنید و یا غیرنظامیان را بکشید؛ این خلاف منافع ماست.»

با این حال اسد گفت که اشتباهات فردی در هر جنگی رخ می دهد. دفتر رئیس جمهوری سوریه بخش‌هایی از اظهارات او در این مصاحبه را روز پنجشنبه منتشر کرد. قرار است نسخه کامل آن بعدا پخش شود. او گفته است اگر دولت او «همه این جنایات را مرتکب شده بود» نمی توانست در مقام رئیس جمهوری باقی بماند.

سازمان ملل: ۸۰۰۰ هزار شورشی در حلب باقی مانده اند

سازمان ملل متحد می گوید حدود هشت هزار نفر از شورشیانی که با دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه می جنگند در بخش شرقی شهر حلب که تحت کنترل مخالفان است باقی مانده اند.

همچنین گزارش شده است که از این تعداد، حدود ۹۰۰ نفر از شورشیان عضو گروه وابسته به القاعده در سوریه هستند.

دولت سوریه درصدد آن است که کنترل کامل حلب را در دست بگیرد. حدود ۲۷۵ هزار نفر از مردم غیرنظامی در منطقه شرقی حلب در محاصره نیروهای دولتی هستند و شرایط بسیار بدی دارند.

استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد یک ماه پیش گفته بود که حدود نیمی از شورشیان باقی مانده در حلب از اعضای گروه جبهه فتح الشام وابسته به القاعده هستند.

این گروه پیشتر با نام «جبهه النصره» شناخته می شد. اما او در یک کنفرانس خبری در ژنو در آمار جدید شورشیان وابسته به القاعده تجدید نظر کلی کرد و شمار آنها را بسیار کمتر دانست.

هفته گذشته مقامات روس که متحد بشار اسد هستند، گفته بودند که ۵۰ درصد شورشیان در حلب عضو جبهه النصره هستند. آنها گفته بودند که سازمان ملل نیز این رقم را تایید کرده است.

اما روز پنجشنبه استفان دی میستورا در کنفرانس خبری خود در ژنو گفت حداکثر ۹۰۰ نفر از اعضای جبهه النصره «به نوعی تضمین نیاز دارند که به آنها اجازه داده شود به طور امن به استان ادلب بروند.»

​فرستاده ویژه سازمان ملل با اشاره به حملات دولت سوریه به حلب گفت تا پایان امسال شرق حلب ممکن است «کاملا نابود شود.» او حملات به حلب را وحشیانه و پیوسته دانست.

روسیه: از سوریه برای ساخت تسلیحات جدید استفاده می کنیم

در همین حال روسیه که به شدت درگیر جنگ سوریه است، می گوید از تجربه در این جنگ برای بهبود تولیدات نظامی خود استفاده می کند. سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت نیروهای مسلح از تجربه درگیری در سوریه برای بهبود بیشتر تسلیحات استفاده می کند.

وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه گفت که تسلیحات جدید روسیه «قابل اتکا بودن و بازدهی» خود را در سوریه نشان داده اند. روسیه از جنگ سوریه برای آزمایش برخی از تسلیحات جدید خود در جنگ استفاده کرده است.

سرگئی شویگو برای نمونه به موشک‌های کروز شلیک شده از کشتی‌ها و زیردریایی‌های روسی به سوریه و همچنین به موشک‌های کروز X-۱۰۱ اشاره کرد که بمب افکن‌های استراتژیک روسیه آنها را به اهدافی در سوریه شلیک کرده اند.

کمک نظامی روسیه به سوریه باعث شد که درگیری ها در برخی از مناطق مهم به نفع دولت بشار اسد پیش رود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG