لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

جان کری: آمریکا و روسیه به یک راه حل روشن برای آتش بس سوریه رسیدند


جان کری و سرگئی لاوروف وزرای خارجه آمریکا و روسیه که درباره صلح در سوریه مذاکراتی دارند.
جان کری و سرگئی لاوروف وزرای خارجه آمریکا و روسیه که درباره صلح در سوریه مذاکراتی دارند.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا بعد از ملاقات طولانی با همتای روس خود این مذاکرات را سازنده و مفید نامید و گفت آمریکا و روسیه به یک راه حل روشن برای آتش بس سوریه رسیدند.

دیدار جان کری و سرگئی لاوروف وزرای خارجه آمریکا و روسیه برای رسیدن به یک راه حل عملی جهت صلح دائمی در سوریه روز جمعه در ژنو آغاز شد.

جمعه شب، آقای کری گفت "این مذاکرات طولانی، سازنده و مفید بوده است. "

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد، "ما نزدیک شده ایم" اما دو کشور عجله ای برای صدور یک توافق با روسیه درباره همکاری در سوریه ندارند.

در مقابل سرگئی لاوروف هم در پایان این دیدار به خبرنگاران گفت هنوز مسائل کوچکی باقی مانده که برای حل آنها باید گفت و گو ها ادامه پیدا کند.

آمریکا و روسیه دور جدیدی از تلاش‌های خود برای حفظ و تقویت همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های نظامی و کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه را روز جمعه در حالی از سر گرفتند که خشونت و درگیری در آن کشور جنگ زده همچنان ادامه دارد و تلاش های برای برقراری یک آتش بس سراسری هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به دنبال تصمیم ایالات متحده برای گنجاندن روسیه در فهرست کشورهای شریک آمریکا در مورد بحران سوریه و ورود واحدهای نظامی ترکیه به مناطق شمالی آن کشور، جان کری وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف همتای روس او در شهر ژنو سوئیس با یکدیگر ملاقات کردند.

صبح جمعه و پیش از شروع نشست، واشنگتن و مسکو هیچکدام صحبتی که نشان از امیدواری آنها برای رسیدن به توافق فوری در نشست امروز باشد، نکردند؛ هر چند تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری آتش بس موقت در حلب که در ماه‌های اخیر صحنه درگیری‌های شدید نیروی‌های دولتی و مخالفان بشار اسد بوده است ظاهرا در حال رسیدن به نتیجه است.

سازمان ملل متحد مصرأ خواستار برقرای آتش بس موقت ۴۸ ساعته برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم جنگ زده شهر حلب در شمال غرب سوریه و ۳۱۰ کیلومتری دمشق است؛ خواسته‌ای که به رغم حمایت طرفین درگیر سوری و کشورهای حامیان آنها، هنوز عملی نشده است.

روسیه روز گذشته با برقراری آتش بس ۴۸ ساعته با اهداف انسان دوستانه در حلب موافقت کرد.

XS
SM
MD
LG