لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۱

جان کری در دیدار با مقامات سعودی درباره یمن و سوریه گفتگو کرد


وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در دیدار با ملک سلمان پادشاه عربستان و شاهزاده بن سلمان ولیعهد سعودی، درباره راه های پایان دادن به جنگ یمن و ادامه مذاکرات صلح بین طرفین گفتگو کرد.

جان کری اواخر روز چهارشنبه برای گفتگو با رهبران عربستان و دیگر کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس وارد جده شد. به گزارش رویترز، یک مقام ارشد آمریکایی گفت آقای کری در دیدار با رهبران این کشورها، آنها را در جریان مذاکرات روسیه و آمریکا در مورد سوریه قرار خواهد داد.

حمایت کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از هر طرحی برای سوریه مهم است، چرا که آنها نفوذ زیادی در گروه های مخالف دولت بشار اسد دارند. ایران و روسیه از دولت اسد حمایت می کنند.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که جان کری روز جمعه با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در ژنو دیدار می کند. آمریکا و روسیه برای رسیدن به یک توافق در مورد همکاری در سوریه در حال گفتگو بوده اند.

تلاش های کری در عربستان برای پایان جنگ یمن و سوریه

جان کری همچنین با وزیران خارجه عربستان، امارات و مقامات بریتانیایی در نزدیکی جده در مورد راه های پایان دادن به جنگ ۱۸ ماهه در یمن، که جان ۶۵۰۰ نفر را گرفته است، صحبت کرد. حدود نیمی از این کشته شدگان غیرنظامی هستند.

حملات هوایی ائتلاف منطقه ای تحت رهبری ریاض در حمایت از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن و علیه شبه نظامیان شیعه حوثی در آن کشور که متحد ایران هستند، به خاطر تلفات بالای غیرنظامیان زیر ذره بین قرار گرفته است.

در ژنو، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد با اعلام این که این ائتلاف مسئول کشته شدن بخش بزرگتر غیرنظامیان در یمن است، گفت کمپین عربستان همچنین تخلفات دیگری مرتکب شده که بخشی از آنها ممکن است قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته باشد.

در همین حال در آمریکا، گروهی از نمایندگان مجلس خواستار توقف فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان شده اند.

XS
SM
MD
LG