لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۷

آمریکا: روسیه به تعهد خود برای انهدام ذخایر شیمیایی سوریه عمل نکرده است


رابرت وود نماینده آمریکا در کنفرانس بین المللی خلع سلاح‌های کشتار جمعی در ژنو - ۹ اسفند ۱۳۹۶

یک مقام دولت ایالات متحده روز چهارشنبه گفت روسیه تعهد خود را در تضمین انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه و جلوگیری از استفاده دولت این کشور از گازهای سمی ممنوعه نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت وود نماینده آمریکا در امور خلع سلاح‌های کشتار جمعی گفت «این ادعای روسیه که رژیم (بشار) اسد ذخایر شیمیایی خود را از بین برده، مضحک است.»

وی که در کنفرانس خلع سلاح در شهر ژنو سوئیس سخن می‌گفت همچنین رد مداوم قابلیت مجازات حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را بابت استفاده از تسلحیات شیمیایی غیرقابل قبول خواند.

این مقام آمریکایی در ادامه سخنان خود، با تاکید بر این که روسیه باید در این مورد جانب درست تاریخ را بگیرد، گفت اما روسیه در حال حاضر از طرف اشتباه و خطای این ماجرا جانبداری می‌کند.

دمشق در سال ۲۰۱۳ و با ابتکار مسکو جهت پیشگیری از حمله نظامی آمریکا به تلافی استفاده از این سلاح‌ها در جنگ داخلی، کنوانسیون بین‌المللی منع جنگ‌افزارهای شیمیایی را امضا کرد.

روسیه تعهد کرد تاسیسات شیمیایی سوریه منهدم و ذخایر آن نیز به خارج از کشور منتقل شود. با این حال در این مدت چند بار وقوع حملات شیمیایی در جنگ سوریه گزارش شده است.

ایالات متحده و همپیمانان آن دولت سوریه و حامی اصلی او، روسیه، را مسئول این حملات می‌دانند. سوریه و روسیه می‌گویند مخالفان از این سلاح‌ها به منظور بدنام کرد دمشق استفاده می‌کنند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده اوایل بهمن ماه در نشستی در پایتخت فرانسه گفته بود در نهایت روسیه باید بابت هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه مورد سرزنش قرار بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG