لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

رئیس پیشین اف‌بی‌آی درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا در کنگره شهادت می‌دهد


جیمز کومی، رئیس پیشین اف‌بی‌آی
جیمز کومی، رئیس پیشین اف‌بی‌آی

جیمز کومی، رئیس پیشین اف‌بی‌آی که ماه گذشته از سوی پرزیدنت ترامپ از سمتش برکنار شده بود هفته آینده در مقابل هیأت تحقیقاتی کنگره درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا شهادت خواهد داد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا اعلام کرد جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی، روز پنجشنبه هشتم ماه ژوئن به کنگره خواهد رفت تا در رابطه با دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا شهادت دهد.

به گفته کمیته تحقیقاتی سنا، شهادت هفته آینده جیمز کومی در دو جلسه متفاوت این کمیته ارائه خواهد شد، نخست در یک جلسه عمومی و سپس پشت درهای بسته چراکه شهادت او می تواند شامل اطلاعات طبقه بندی شده و محرمانه باشد.

پیش از اخراج جیمز کومی از سوی پرزیدنت ترامپ، تحقیقات اف‌بی‌آی در رابطه با اتهامات مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات آمریکا تحت نظارت او صورت می گرفت. به همین خاطر برکناری او از سوی ترامپ منجر به هیاهویی سیاسی در واشنگتن شده است.

وزارت دادگستری آمریکا تحت فشارها مجبور شد تا فردی دیگر به نام رابرت مولر را برای ادامه این تحقیقات انتخاب کند. مولر خود یکی از روسای پیشین اف‌بی‌آی بوده است.

در حال حاضر، وزارت دادگستری و کمیته های تحقیقاتی کنگره آمریکا در حال تحقیق بر روی اقدامات روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا و رابطه احتمالی میان تیم ترامپ و مقامات روس هستند.

انتظار می رود در جلسه پرسش و پاسخ هفته آینده، آقای کومی جزئیات بیشتر از مکالمه خود با پرزیدنت ترامپ را فاش کند. بنا به گزارش ها، طی این مکالمه آقای ترامپ از جیمز کومی خواسته بود تا تحقیقات درباره ژنرال مایکل فلین را متوقف کند.

مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ، کمی بیش از یک ماه از تحلیف پرزیدنت ترامپ، در اواخر بهمن گذشته از سمت خود استعفا داد.

کاخ سفید اعلام کرد پرزیدنت ترامپ از او خواست به دلیل دادن اطلاعات غلط به مایک پنس، معاون ریاست جمهوری، استعفا بدهد. او به ارتباط با روسیه متهم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG