لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

آیا فلین می‌تواند مدارک را به کنگره ندهد؟ بله اما با مجازات زندان مواجه می‌شود


خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه گفت که مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی ریاست جمهوری آمریکا از شهادت در مقابل سنا خودداری می‌کند. روزنامه واشنگتن این مسئله را بررسی کرده که آیا او اجازه این کار را دارد؟

این روزنامه می‌گوید پاسخ مثبت است و ذات آن را می‌توان با سرپیچی از دستور مامور پلیس مقایسه کرد. به این معنی که او می‌تواند از حضور در سنا سرباز زند اما این کار عواقبی دربردارد.

تاد باسرت یک وکیل جرائم فدرال در ایالت کانتیکت به واشنگتن پست ضمن ارائه توضیح بالا گفت متمم پنجم قانون اساسی وقتی پای ارائه اسناد و مدارک در میان باشد، «آن سطح از حفاظت را ارائه نمی‌دهد.»

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه مذکور در خبرگزاری آسوشیتدپرس و رسانه های خبری وال استریت جورنال، و فاکس نیوز نوشت ژنرال فلین قرار است در واکنش به احضاریه کمیته اطلاعاتی سنا با توسل به متمم پنجم قانون اساسی از حق قانونی خود برای پاسخ ندادن به سؤالات کنگره استفاده کند.

متمم پنجم قانون اساسی فرد را در مقابل اظهارات مجرمانه علیه خویش مصون می‌کند اما او را در مقابل اظهاراتی که در گذشته گفته محافظت نمی‌کند و اسناد مورد بحث نوعی از رفتار و اظهاراتی است که مربوط به گذشته است و متمم پنجم شاملش نمی‌شود.

واشنگتن‌پست می‌گوید خطر برای فلین این است که کمیته سنا اسنادی را مطالبه کرده که ممکن است او را مسئول بدارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG