لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

کری گفت و گو با لاورف را سازنده توصیف کرد


جان کری و اخضر ابراهیمی در ژنو، ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳
جان کری و اخضر ابراهیمی در ژنو، ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳
جان کری وزیرامور خارجه آمریکا گفت وگو با همتای روس خود درباره جلوگیری از ادامه استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی سوریه را سازنده توصیف کرده است.

کری و سرگئی لاوروف روز جمعه در ژنو با اخضرایراهیمی( فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه) ملاقات کردند و درباره طرح روسیه برای قراردادن سلاح های شمیایی سوریه تحت کنترل جامعه جهانی و اجتناب ازحمله نظامی آمریکا، به تبادل نظر پرداختند.

کری، که پس از این دیدار، با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ملاقات کرد، گفت او و لاوروف موافقت کرده اند برای متقاعد ساختن جناح های متخاصم سوریه به شرکت در نشستی جهت بررسی تشکیل یک دولت انتقالی همکاری کنند.

وزیر خارجه آمریکا افزود آنها درجریان برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد درنیویورک بار دیگربا یکدیگر ملاقات خواهند کرد.


سوریه به پیمان ممنوعیت بین المللی سلاح های شیمیایی پیوسته است، اما اصرار دارد که مطابق موازین این پیمان، برای ارائه جزییات موجودی جنگ افزار شیمیایی اش یک ماه فرصت داشته باشد.

بشار اسد روزپنجشنبه گفت او توافق تحویل دادن تسلیحات شیمیایی را فقط درصورتی قطعی خواهد کرد که آمریکا به تهدید حمله به سوریه را پایان دهد.


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه تصمیم سوریه به پیوستن به ممنوعیت جهانی کاربرد گازسمی را ستود وگفت این اقدام نشان می دهد دمشق دربرداشتن گام هایی برای حل بحران جاری، جدی است.

جان کری می گوید سوریه باید به سرعت عمل کند. او روز پنجشنبه هشدار داد که اگر واشنگتن پاسخ سوریه را رضایبخش نبیند، ممکن است اقدام نظامی لازم باشد.

آمریکا می گوید دولت سوریه مسئول حمله شیمیایی اخیر در آن کشور است. دمشق این اتهام را رد می کند و مخالفان اسد را مسئول این حمله می داند.
XS
SM
MD
LG