لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۲

لاوروف: مذاکرات اتمی به «نقشه راه» نیاز دارد


ایالات متحده و روسیه درباره نیاز به یک پیشنهاد مشخص درباره برنامه اتمی ایران بحث کرده اند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه بعد از ملاقات با جان کری همتای آمریکایی خود - در حاشیه اجتماع اقتصادی منطقه ای در اندونزی - گفت همان طور که در نیویورک بحث کردیم نیاز به یک «نقشه راه» هست که هم جامعه بین المللی را از کاملاً صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران راضی کند، و هم این برنامه کاملاً زیر نظر و کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گیرد. و وقتی که این اهداف حاصل شد، ایران خواهان رفع تحریم هاست.

آقای لاوروف گفت به احتمال زیاد این موضوع هفته آینده در ژنو مورد بحث قرار خواهد گرفت. در آن زمان قرار است اولین دور مذاکرات جدید گروه ۵+۱ (اعضای دائمی شورای امنلت به علاوه آلمان) با ایران برگزار شود.

آقای کری گفت ایالات متحده از تلاش اخیر ایران دلگرم شده است، ولی عمل - نه حرف - تغییر به وجود می آورد.
آقای کری گفت: آنچه ما می خواهیم، پیشنهادی از ایران است که کاملاً چگونگی صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران را برای جهان روشن سازد. ما روشن ساخته ایم که اگر این نشانه ها وجود داشته باشد، ایالات متحده و متحدان ما کاملاً آماده ایم به سوی راههای مناسب برای جبران عمل آنها حرکت کنیم.»
آقای کری گفت ایران هنوز به پیشنهاد اخیر ۵+۱ که اوائل امسال ارائه شده پاسخی نداده است. دراین پیشنهاد از ایران خواسته شده است غنی سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد، و نیز غنی سازی در یکی از تاسیسات را متوقف کند.

جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه گفت آن پیشنهاد دیگر اعتباری ندارد، و ۵+۱ باید هفته آینده با «نظری جدید» به مذاکره بیاید.

ایران مدعی است برنامه اتمی اش کاملاً برای مقاصد صلحجویانه است و خواهان رفع تحریم هایی است که به دلیل امتناع از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم بر آن اعمال شده است.

احتمال حملات موشکی از سوی کشوری چون ایران باعث شد که ایالات متحده برنامه سپر دفاع موشکی در اروپا ایجاد کند. روسیه با این اقدام آمریکا مخالف است و می گوید چنین برنامه ای سیستم موشکی استراتژیک روسیه را در معرض خطر غرب قرار می دهد.

جان کری روز دوشنبه گفت تا زمانی که تهدید ایران وجود دارد، خیلی زود است که درباره این سیستم دفاع موشکی تصمیم بگیریم. وی افزود آیالات متحده و روسیه به مذاکرات خود درباره این برنامه ادامه می دهند و تلاش می کنند نیاز هر دو کشور برآورده شود.
XS
SM
MD
LG