لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۸

کری: عدم تماس با ایران اشتباه است


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا گفت ایالات متحده امیدوار است با دولت جدید ایران تماس برقرار کند؛ اما هرگونه پیشرفت در این راستا باید بر اساس گام های واقعی تهران در راستای حل مسئله برنامه اتمی و پاسخگوی به تقاضاهای بین المللی باشد.

آقای کری روز پنجشنبه پس از جلسه ای با حضور وزیران دفاع و وزیران امورخارجه دو کشور آمریکا و ژاپن، در یک کنفرانس خبری در توکیو گفت من و رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده ایم که اقدامات عملی ایران، و نه اظهارات این کشور است که باعث تغییر شرایط می شود و اقدامات عملی نیز باید به میزان کافی باشد.

وزیر امورخارجه آمریکا گفت این اقدامات باید به گونه ای باشد که دنیا بفهمد که ایران در مسیر دستیابی به سلاح اتمی نیست، و قادر هم نخواهد بود که با تغییر ناگهانی مسیر برنامه هسته ای خود به سلاح اتمی دست یابد.

آقای کری گفت به عقیده من اگر قصد برنامه اتمی ایران واقعا صلح آمیز است اثبات آن کار سختی نیست.

وزیر امورخارجه آمریکا به خبرنگاران گفت امتحان نکردن آمادگی ایران برای موافقت با درخواست های بین المللی در خصوص برنامه اتمی اش، از نظر دیپلماتیک برای آمریکا اشتباه است.

آقای کری ابراز امیدواری کرد که تماس با دولت حسن روحانی بتواند نتیجه بخش باشد اما گفت نمی توان تنها به ظاهر پیشنهادات اکتفا کرد.

جان کری گفت تماس با ایران بر اساس یک رشته گام هایی خواهد بود که تضمین کند یقین بدانیم چه چیزی در برنامه اتمی ایران در حال وقوع است.

جان کری همچنین درباره گفتگوی بنیامین نتانیاهو، با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت فکر نمی کند که نخست وزیر اسرائیل تلاش های آمریکا برای تماس با ایران را سرزنش می کرد، بلکه هشدار می داد که ایران و رئیس جمهور جدید ایران شاید برای حل مسئله اتمی جدی نباشند. او گفت آمریکا با این ارزیابی موافق است.

آقای کری همچنین گفت آمریکا به امنیت اسرائیل متعهد است. او این نظر را که آمریکا در حال بازی داده شدن توسط ایران است، رد کرد.
XS
SM
MD
LG