لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

اوباما:ایران تا ساختن بمب اتمی یک سال فاصله دارد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید تخمین های سازمان های اطلاعاتی نشان می دهد ایران «یک سال یا بیشتر» تا ساختن اسلحه اتمی فاصله دارد.

آقای اوباما در مصاحبه ای با اسوشیتدپرس پذیرفت که ارزیابی های آمریکا نسبت به ارزیابی اسرائیل،که می گوید ایران به ساختن بمب بسیار نزدیکتر است، محافظه کارانه است.

باراک اوباما همچنین گفت جهان باید ببیند آیا حسن روحانی در مورد حل اختلاف اتمی از راه های دیپلماتیک جدی است یا نه.

پیشتر، رهبر جمهوری اسلامی ایران از پیش قدم شدن حسن روحانی، رئیس جمهور ایران برای بهبود روابط با غرب حمایت کرد، در عین حال گفت برخی از جنبه های سفر او به نیویورک برای حضور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، «بجا نبود.»

بنظر می رسد اظهار نظر آیت الله خامنه ای به مکالمه تلفنی روحانی با باراک اوباما اشاره دارد.

رهبر جمهوری اسلامی که روز شنبه ۱۳ مهر ( ٥سپتامبر) در مراسم مشترک دانش آموختگی، تحلیف و اهدای سردوشی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه های ارتش، در دانشگاه شهید ستاری سخن می گفت، اظهار داشت: «ما به هیات دیپلماسی دولت عزیزمان خوشبین هستیم، ولی به آمریکایی‌ها بدبینیم.»

او گفت: «دولت آمریکا غیرقابل اعتماد و خودبرتربین و غیرمنطقی و عهدشکن است و دولتی در تصرف شبکه صهیونیسم بین‌المللی است که به خاطر صهیونیست‌ها مجبور است با رژیم غاصب مماشات کنند و نرمش نشان دهند.»

مکالمه تلفنی ١٥ دقیقه ای آقای اوباما وآقای روحانی در ٢٠ سپتامبر نخستین تماس مستقیم بین رهبران ارشد دو کشور در نزدیک ٣٥سال گذشته به شمار می رود.

شماری از اصولگرایان ایرانی پیشتر این مکالمه تلفنی را به باد انتقاد گرفتند. از جمله محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران از دیپلماسی تلفنی روحانی انتقاد کرده و مکالمه را «اشتباه تاکتیکی» نامیده است.
XS
SM
MD
LG