لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

وال استریت جورنال: شش مقام روسیه در حمله سایبری به حزب دموکرات دست داشتند


روزنامه وال استریت جورنال روز پنجشنبه در گزارشی از جمع آوری مدارک کافی علیه شش نفر از مقام‌های دولتی روسیه که در هک سامانه اینترنتی کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا در ماه‌های پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نهم نوامبر سال ۲۰۱۶ در ایالات متحده دست داشتند، خبر داد.

این روزنامه از قول منابع آشنا با روند تحقیقات در مورد دخالت روسیه در انتخابات آمریکا نوشت ماموران فدرال و دادستان‌های واشنگتن، فیلادلفیا، پیتزبورگ و سان فرانسیسکو با تحقیقات در مورد حمله سایبری به کمیته ملی حزب دموکرات همکاری کرده و پرونده را سال آینده به دادگاه ارجاع خواهند کرد.

به نوشته وال استریت جورنال، با شناسایی هکرهای ارتش و دستگاه اطلاعاتی روسیه، که در عملیات نفوذ به کامپیوترهای کمیته ملی حزب دموکرات دست داشتند و اعلام جرم علیه آنها، آمریکا قادر خواهد بود انجام سفر را برای آنها دشوار کنند، اما امکان بازداشت و حبس آنها محتمل به نظر نمی‌رسد.

دولت ایالات متحده و نهادهای مربوطه هنوز در مورد گزارش این روزنامه معتبر آمریکایی اظهار نظر نکرده‌اند. این در حالی است که روز شنبه ، یک هیات دادرسی فدرال نخستین اتهامات در تحقیقات مرتبط با دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را برای پیگیری قضایی تایید کرد.

دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا سال گذشته در گزارشی جامع به دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، اعلام کردند که مسکو پشت حملات سایبری ماه‌های پیش از انتخابات ریاست جمهوری گذشته و انتشار برخی ایمیل‌ها و اسناد کمیته ملی حزب دموکرات بوده است.

پرزیدنت ترامپ دخالت روسیه را رد نکرده، اما می‌گوید تاثیری در نتیجه انتخابات نداشته است.

دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه موفق شد در انتخابات ۱۸ آبان ۱۳۹۵ هیلاری کلینتون رقیب دموکرات خود را شکست دهد و به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید راه یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG