لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

گزارش سازمان ملل از خشونت علیه کودکان؛ ائتلاف عربستان در یمن، در صدر


بان کی مون دبیر کل سازمان ملل هشدار داد که نقض حقوق کودکان به دقت از سوی سازمان ملل متحد بررسی می‌شود.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل هشدار داد که نقض حقوق کودکان به دقت از سوی سازمان ملل متحد بررسی می‌شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه از آمار خشونت علیه کودکان، قتل و جذب آنها برای شرکت در درگیری‌های مسلحانه به ویژه در افغانستان، سوریه، یمن، عراق، سومالی و سودان جنوبی به شدت ابراز نگرانی کرد. در این گزارش، سازمان ملل متحد، ائتلاف سعودی را در گزارشی مسئول کشتار صدها کودک یمنی معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بان کی مون در گزارش سالانه خود درباره کودکان و درگیری‌های مسلحانه در جهان، که روز پنجشنبه منتشر شد، از ابعاد و گستردگی خشونت فزاینده علیه کودکان ابراز شگفتی کرده است.

در گزارش دبیرکل سازمان ملل از ۹ کشور و ۵۱ گروه مسلح مختلف که در سال گذشته میلادی مرتکب نقض حقوق و کشتار و سوء استفاده از کودکان شده‌اند، نام برده شده است.

ائتلاف منطقه‌ای تحت رهبری عربستان و شورشیان حوثی در یمن برای حمله بیمارستان‌ها و مدارس و بکارگیری کودکان در جنگ، و نیروهای دولت سودان جنوبی به دلیل سوء استفاده جنسی از کودکان، از جمله اسامی هستند که در گزارش آقای بان به آنها اشاره شده است.

دبیرکل سازمان ملل از همه طرف‌های درگیر در جنگ‌هایی که در جریان است خواست فورا به خشونت‌ها علیه کودکان پایان داده و برای جلوگیری از جذب آنها در جنگ و همچنین سوء استفاده جنسی از آنها، اقدامات لازم را انجام دهند.

آقای بان با این هشدار که نقض حقوق کودکان به دقت از سوی سازمان ملل متحد بررسی می‌شود، تاکید کرد که پاسخگو بودن دولت ها و گروه های درگیر، یک اولیت کلیدی برای پایان دادن به اینگونه اتفاقات است.

XS
SM
MD
LG