لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

یونیسف: بوکوحرام یک میلیون کودک را از تحصیل محروم کرده است


خبرگزاری فرانسه به نقل از آژانس کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، نوشت که گروه اسلامگرای بوکوحرام بیش از یک میلیون کودک را از تخصیل در مدرسه محروم کرده است.

گزارش یونیسف همچنین از فقدان آموزش کودکان نیجریه و نقش آن در آینده در دامن زدن به افراط گرایی در آن کشور ابراز نگرانی کرده است.

پیکارجویان بوکوحرام در تلاش برای ایجاد کشور اسلامی مستقل مورد نظر خود، بیش از دو هزار مدرسه را در سراسر نیجریه، کامرون، چاد و نیجر بسته، و صدها مدرسه دیگر را هدف حمله قرار داده است.

محمدو بوهاری رئیس جمهوری نیجریه تا پایان ماه دسامبر فرصت داده است تا به فعالیت های بوکوحرام پایان دهند، اما حتی اگر چنین چیزی اتفاق بیافتد، دولت او با موجی از نسل کودکان محروم شده از تحصیل روبرو خواهد بود.

مانوئل فونتین مدیر منطقه ای یونیسف در غرب و مرکز آفریقا، به خبرگزاری فرانسه گفت "هرچه این کودکان بیشتر از مدرسه محروم بمانند، خطر این که مورد سوء استفاده قرار گیرند، ربوده شوند و جذب گروه های مسلح شوند افزایش می یابد."

پیکارجویان افراطی گروه بوکوحرام در ماه آوریل ۲۰۱۴ میلادی به مدرسه ای در شمال شرق نیجریه حمله کردند و ۲۷۶ دختر دانش آموز را ربودند.

بوکوحرام که به زبان محلی یعنی "آموزش غربی ممنوع" از سال ۲۰۰۹ میلادی و آغاز جنگ علیه دولت نیجریه، مدارس، دانش آموزان و معلم ها را هدف قرار داده است.

بوکوحرام غیر از حملات مرگبار و بمب گذاری های انتحاری، به ساختارهای زیربنایی اندک مناطق فقرزده شمال شرق نیجریه آسیب زده است. همزمان کاهش قیمت نفت این کشور را به مشکلات اقتصادی زیادی مواجه کرده است.

پیکارجویان مسلح در شمال شرق نیجریه به تاسیسات زیربنایی از جمله بیمارستان ها، پل ها، جاده ها و خانه ها حدود یک میلیارد دلار آسیب وارد کرده اند.

یان سنت پیر تحلیلگر مسائل تروریستی در گروه مشاوره امنیت مدرن به خبرگزاری فرانسه گفت "ریشه کن کردن بوکوحرام مسئله تحصیل و آموزش کودکان را حل نمی کند."

به گفته او حتی در مناطق آزاد شده از کنترل بوکوحرام، احیای زیرساخت ها دشوار است؛ از همین روست که هم اکنون از مشکلات زیربنایی، اقتصادی و مشکلات نسلی سخن می گوییم. حل این معضلات سال ها زمان می برد."

پس از بازپس گیری مناطق شمال شرق از جهادگران بوکوکرام، برخی مدارس بازگشایی شده اند، اما به دلیل نبود امکانات لازم تحصیلی و جمعیت زیاد، کارایی زیادی ندارند.

مناطق دیگر نیجریه برای احیای مدارس هنوز امنیت کافی ندارد و بوکوحرام در ماه دسامبر تهدید کرد که دست به آدم ربایی های بیشتر خواهد زد.

XS
SM
MD
LG