لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

انتقاد وزارت خارجه آمریکا از نقض حقوق بشر در ایران، روسیه، چین و کره شمالی


جان سالیوان سرپرست وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو
جان سالیوان سرپرست وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو

دولت ایالات متحده روز جمعه در گزارشی از نقض حقوق بشر در برخی کشورها، به ویژه ایران، روسیه، چین و کره شمالی انتقاد کرد و گفت دولت‌های این کشورها بابت نقض روزانه حقوق بشر در داخل مرزهایشان «از نظر اخلاقی قابل سرزنش» هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرپرست وزارت خارجه آمریکا همزمان با انتشار جدیدترین گزارش سالانه حقوق بشر این وزارتخانه گفت، بر مبنای استراتژی نوین امنیت ملی ایالات متحده، فساد و اداره ضعیف امور کشورها ثبات جهانی و منافع آمریکا را تهدید می‌کند.

جان سالیوان هنگام معرفی گزارش وضعیت حقوق بشر در جهان در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) گفت، برخی دولت‌ها قادر به برقراری امنیت و پاسخگویی به نیازهای ابتدایی مردم خود نیستند، و این در حالی است که برخی از آنها حتی تمایلی به انجام این مهم ندارند.

وی این حکومت‌ها را که آزادی بیان و برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز را محدود و علیه اقلیت‌های مذهبی و قومی و دیگر گروه‌های اقلیت در کشورهایشان دست به خشونت می‌زنند، یا اساسی‌ترین شئون انسانی مردم خود را نادیده می‌گیرند، از نظر اخلاقی قابل سرزنش دانست.

آقای سالیوان در ادامه گفت «دولت‌های چین، روسیه، ایران و کره شمالی، به عنوان مثال، روزانه حقوق بشر را در درون مرزهایشان نقض می‌کنند و در نتیجه محرک بی‌ثباتی هستند،» و تاکید کرد که آمریکا به حمایت از کسانی که در سراسر جهان برای آزادی و شأن انسانی خود مبارزه می‌کنند ادامه خواهد داد.

در گزارش سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) وزارت خارجه آمریکا، وضعیت حقوق بشر در ایران اینگونه بیان شد که مسئولان جمهوری اسلامی همچنان محدودیت‌های شدیدی بر آزادی‌های مدنی مانند آزادی‌ برگزاری تجمع صلح آمیز، آزادی بیان و مطبوعات، و آزادی مذهب را اعمال می‌کنند.

اقدام دولت آمریکا در انتشار گزارش‌های سالانه از وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان بر مبنای تعهد واشنگتن به ترویج حقوق بشر و بنیان‌های آزادی در همه کشورها، به ویژه کشورهایی که حرمت انسان و آزادی‌های اولیه مردم خود را زیر پا می‌گذارند، انجام می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG