لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

موسسه «خانه آزادی» از تنزل دوباره آزادی در سال ۲۰۱۷ خبر داد؛ نگاهی به وضع ایران


طبق گزارش سالانه موسسه فریدام هاوس، سال ۲۰۱۷ دوازدهمین سال متوالی تنزل آزادی در جهان بود. به گفته کارشناسان در حالیکه چین روسیه کره شمالی ایران و برخی دیگر کشورها ثبات جهانی را در معرض خطر فزاینده قرار دادند، نشانه هایی از پیشرفت و توسعه جهانی در سایر مناطق، از جمله آمریکای لاتین و آفریقا وجود دارد.

بر اساس یک گزارش جدید فریدام هاوس که آزادیهای مدنی و دمکراتیک را در کشورهای سراسر جهان دنبال میکند دمکراسی تقریبا در هر گوشه جهان تحت فشار و در حال تقلیل است. بر اساس نقشه بالا، ایران به رنگ بنفش در آمده که به معنی کشوری غیر آزاد است.

در آمریکا نیز تحقیقات در باره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ موضع کشور را به عنوان یک کشور نمونه برای دمکراسی تضعیف کرده، و تلاش روسیه برای انتشار اطلاعات غلط در باره انتخابات در سراسر اروپا به عنوان یک عامل در تضعیف ملاک های دموکراتیک در سراسر جهان ذکر شده است.

نگاهی به کاهش آزادی در جهان در گزارش «خانه آزادی» در سال ۲۰۱۷

در کشورهایی مانند چین، کارشناسان روندی از تشدید سرکوب و سانسور تحت رهبری شی جین پینگ میبینند. خروج توده های مسلمان روهینگیا از میانمار به بنگلادش، نشان از وخیم شدن بحران انسانی دارد که بسیاری از جمله آمریکا آنرا پاکسازی قومی خوانده اند. پس از خروج رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه کارشناسان خوش بینی محتاطانه ای نسبت به آینده سیاسی کشور ابراز کردند.

نشانه های پیشرفت در سراسر آمریکای مرکزی از جمله مکزیک که امسال رییس جمهوری جدیدی را برمی گزیند دیده میشود. به رغم ادامه جنگ در کشورهای عراق و افغانستان کارشناسان فریدام هاوس میگویند انتخابات امسال را در این دو کشور از جهت نشانه های پیشرفت بسوی یک دولت غیر نظامی زیر نظر دارند.

کارشناسان همچنین میگویند در سایه کشورهائی چین و کره شمالی شاهد پیشرفت سیاسی در کره جنوبی و تایوان در سال جاری خواهیم بود. به گفته این کارشناسان تمایل دولتهای منتخب دمکراتیک به پیشبرد رفرم‌های سیاسی نشانه های مثبت تلقی می شوند.

جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا، کشورهای اروپایی و نهادهای حقوق بشری به نقض گسترده حقوق بشر متهم شده است. ایران همچنین از سوی گزارشگران بدون مرز یکی از بزرگترین زندان های روزنامه نگاران و وب‌نگاران معرفی می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG