لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

درخواست ١٩ سناتور جمهوری‌خواه از بایدن: تحریم‌های نفتی علیه جمهوری اسلامی را اجرا و شش میلیارد دلار را مسدود کنید


کنگره ایالات متحده آمریکا
کنگره ایالات متحده آمریکا

١٩ سناتور جمهوری‌خواه روز جمعه ۲۶ آبان با ارسال نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار اجرای کامل تحریم‌های نفتی علیه جمهوری اسلامی و مسدودکردن «فوری» و «دائمی» شش میلیارد دلار پول ایران در قطر شدند.

در جریان مبادله زندانیان میان دولت آمریکا و جمهوری اسلامی، دولت بایدن با آزادسازی شش میلیارد دلار وجوه مسدودشده ایران در کره جنوبی و انتقال آن به قطر موافقت کرد.

به گفته این سناتورها، شش میلیارد پول آزادشده به جای رفاه مردم ایران صرف «اهداف پلید» جمهوری اسلامی در منطقه و جهان می‌شود.

سناتورهای جمهوری‌خواه در نامه خود گفته‌اند جمهوری اسلامی مدت‌ها است که از عواقب «تامین مالی تروریسم افراطی» طفره رفته است.

آنها در ادامه خطاب به جو بایدن گفته‌اند: «به منظور جلوگیری از سبعیت‌های بیشتر و تحقق وعده‌مان مبنی بر حمایت تزلزل‌ناپذیر از مهم‌ترین متحدمان در خاورمیانه [اسرائیل]، از دولت شما می‌خواهیم برای قطع راه‌های مالی در دسترس ایران، به‌ویژه سرکوب صادرات نفت، ابزارهای لازم را به کار گیرد.»

به گفته این ١٩ سناتور جمهوری‌خواه، «جهان اکنون نتیجه مستقیم اجازه‌دادن به رشد درآمدهای نفتی ایران و آزادکردن میلیاردها دلار در حساب‌های بانکی خارجی‌اش را مشاهده می‌کند.»

آنها در ادامه تصریح کرده‌اند کنگره موظف است اطمینان حاصل کند که تحریم‌ها تنها روی کاغذ نیستند و به طور کامل اجرا می‌شوند.

از جمله سناتورهای جمهوری‌خواه امضاکننده این نامه می‌توان به بیل کسیدی، جری موران، جان باراسو، جونی ارنست، ریک اسکات، و تام تیلیس اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG