لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

واکنش آمریکا به اختلاف عربستان و قطر: اختلاف‌تان بر مبارزه با تروریسم تاثیر نگذارد


رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

در اولین واکنش به قطع روابط دیپلماتیک عربستان و سه کشور دیگر با قطر، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا می گوید انتظار ندارد این مسئله به تعهدات آن کشورها برای مقابله گسترده با تروریسم در منطقه و جهان آسیب بزند.

آقای تیلرسون که که به همراه وزیر دفاع آمریکا برای شرکت در «کمیته مشورتی وزرای استرالیا و آمریکا» موسوم به آسمین به استرالیا رفته، روز دوشنبه ۱۵ خرداد، طرف های مناقشه جدید در خلیج فارس را دعوت کرد تا سوء تفاهم احتمالی را از طریق مذاکره بر طرف کنند.

آقای تیلرسون گفت: با تاکید این کشورها را تشویق می کنیم این اختلاف را از طریق گفتگو حل کنند. مهم این است که شورای همکاری خلیج فارس متحد باقی بماند و انتظار ندارم این مسئله اثر قابل ملاحظه ای بر جبهه متحد ِ مبارزه علیه تروریسم در منطقه و در جهان داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: در جریان کنفرانس سران در ریاض که چندی پیش برگزار شد، تمام این کشورها بر تعهد همه جانبه شان برای مقابله با داعش تاکید کردند.

این اولین واکنش یک مقام عالی ایالات متحده آمریکا به اختلاف و قطع رابطه عربستان و قطر است.

روز یکشنبه ۱۴ خرداد، عربستان سعودی اعلام کرد به دلیل آنچه «تلاش قطر در بی ثبات کردن منطقه» نامید، با این کشور روابط دیپلماتیک را قطع می کند. بعد از این اقدام، مصر، بحرین و امارات متحده عربی نیز به عربستان پیوستند.

در یک هفته گذشته جنگ لفظی بین قطر و عربستان افزایش یافته بود. بعد از سخنرانی و حضور پرزیدنت ترامپ،‌ عربستان از نزدیکی قطر با تهران انتقاد کرد و اعلام کرد قطر تلاش کافی برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی انجام نمی دهد.

رابطه خوب قطر با تهران دیگر دلیل اختلاف عربستان با دوحه است. پیشتر مقام های عربستانی انتقاد کرده بودند که چرا امیر قطر تنها در یک هفته بعد از پیروزی روحانی دوبار با او تماس گرفته است. غیر از تبریک به روحانی، امیر قطر برای عید قربان هم با روحانی تماس گرفته بود.

اخوان المسلمین دیگر مورد اختلاف قطر و این کشورهای عربی است. پیشتر علی صدرزاده کارشناس مسايل بین الملل به صدای آمریکا گفته بود که بین این دو گروه بر سر حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین مصر اختلاف وجود دارد.

واکنش وزیر دفاع درباره ایران

در حاشیه سفر دو وزیر آمریکا به استرالیا، جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا به نتایج فاجعه بار دخالت های ایران در سوریه و یمن اشاره کرد.

آقای متیس که همراه رکس تیلرسون با خبرنگاران سخن می گفت، یاد آور شد، معتقدم که اقدامات ایران خیلی مهمتر از اظهارات آن کشور است. تهران با توسل به یک رشته تحرکات بی ثبات کننده می خواهد جامعه بین الملل در آن منطقه را تحریک کند.

وی افزود: باقی ماندن بشار اسد در قدرت در سوریه به خاطر حمایت های ایران است.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد: تهران در یمن نیز به ادامه جنگی داخلی کمک کند که میلیون ها یمنی را به خاک سیاه نشانده و مردم آن کشور را با مسائل بیشماری از جمله گرسنگی و بیماری روبرو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG