لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۰

روسیه بیش از ۱۳۰ هزار سرباز وظیفه جدید را به خدمت فراخواند


سربازگیری در روسیه همزمان با جنگ در اوکراین
سربازگیری در روسیه همزمان با جنگ در اوکراین

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز پنجشنبه فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن ۱۳۴ هزار و ۵۰۰ سرباز جدید در ارتش آن کشور به خدمت گرفته خوهند شد.

بنا بر این فرمان، این افراد بخشی از برنامه فراخوان به خدمت سربازی سالانه بهاره روسیه هستند، هرچند وزارت دفاع گفته است که این فراخوان ربطی به جنگ در اوکراین ندارد.

به گزارش رویترز، این دستور پس از گذشت پنج هفته مقاومت اوکراین در برابر تهاجم روسیه صادر شده است.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، روز سه شنبه گفت که هیچ‌یک از کسانی که فراخوانده شده‌اند به مناطق «پرتنش» اعزام نخواهند شد.

حضور سربازان وظیفه در جنگ موضوع بسیار حساسی در روسیه است. وزارت دفاع روسیه اخیرا اذعان کرد که برخی از این سربازان در موارد مختلف به اوکراین فرستاده شده‌اند. این در حالی است که پوتین این امر را انکار کرده و گفته بود فقط سربازان و افسران حرفه‌ای به اوکراین اعزام شده‌اند.

در فرمان پوتین آمده است که فراخوان سربازی سالانه بهاره که از اواسط فروردین تا اواخر تیر ماه اجرا می‌شود، مردان روس بین ۱۸ تا ۲۷ ساله را در بر می‌گیرد.

شویگو روز سه‌شنبه گفت که اعزام افراد فراخوانده شده به پایگاه‌های تعیین‌شده خود در اواخر ماه مه آغاز خواهد شد.

روسیه روز ۵ اسفند با ادعای انجام یک «عملیات نظامی ویژه» برای غیرنظامی کردن و «نازی‌زدایی» اوکراین به آن کشور حمله کرد. این جنگ تاکنون به کشته شدن هزاران نفر و آوارگی میلیون‌ها نفر منجر شده است.

XS
SM
MD
LG