لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۶

جو بایدن می‌گوید به رقابت در عرصه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه خواهد داد


جو بایدن، در نخستین مناظره انتخاباتی خود با دونالد ترامپ که شبکه سی ان ان میزبان آن بود – ۲۷ ژوئن ۲۰۲۴
جو بایدن، در نخستین مناظره انتخاباتی خود با دونالد ترامپ که شبکه سی ان ان میزبان آن بود – ۲۷ ژوئن ۲۰۲۴

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن روز چهارشنبه ۱۳ تیر قاطعانه متعهد شد به عنوان نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری آینده ایالات متحده در میدان باقی بماند و با نظراتی که در مورد عملکرد متزلزلش در مناظره نخست با دونالد ترامپ مطرح شده، یا درخواست‌ها برای کناره‌گیری‌اش از مبارزات انتخاباتی، مخالفت کرد.

یکی از دستیاران کارزار انتخاباتی جو بایدن می‌گوید او به کارکنان خود گفته است «من برای انتخابات نامزد شده‌ام، رهبر حزب دموکرات هستم و هیچ کس من را [از عرصه انتخابات] بیرون نمی‌کشد.»

جو بایدن، و معاونش کامالا هریس، حضوری غافلگیرکننده در تماس کمیته ملی دموکرات‌ها داشتند و‌ از این فرصت برای انجام یک سخنرانی و تأکید بر سود و زیان‌های نتایج احتمالی انتخابات ۲۰۲۴ بهره بردند.

بایدن گفت پس از عملکرد ضعیف خود در مناظره هفته گذشته با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، دوباره به میدان بازخواهد گشت. در این مناظره او در برخی مواقع رشته افکارش را گم می‌کرد.

اطمینان جو بایدن از باقی ماندن در رقابت‌های انتخاباتی در حالی مطرح می‌شود که برخی از دموکرات‌ها به صورت علنی این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا رئیس‌ جمهوری ۸۱ ساله آمریکا توانایی ذهنی و جسمی برای ادامه مبارزات سخت انتخاباتی در چهار ماه آینده، و در صورت پیروزی، در دست گرفتن زمام امور به مدت چهار سال را دارد یا خیر.

قانونگذاران ارشد دموکرات از بایدن حمایت کرده‌اند، اما دست‌کم دو قانونگذار دموکرات خواستار کناره‌گیری او از عرصه رقابت‌های انتخاباتی شده‌اند.

اواخر روز چهارشنبه، بایدن قصد داشت با شماری از ۲۳ فرماندار دموکرات کشور دیدار کند و از نگرانی آنها در مورد ادامه رقابت او با ترامپ بکاهد.

نظرسنجی‌های ملی و ایالتی نشان می‌دهد محبوبیت دونالد ترامپ پس از مناظره هفته گذشته رو به افزایش است، ولی رقابت این دو نفر هنوز بسیار نزدیک است.

دستیاران ستاد انتخاباتی جو بایدن از اهداکنندگان ثروتمند این کارزار خواسته‌اند تا از نگرانی‌های خود در رابطه با ادامه رقابت بکاهند.

شماری از مقامات کاخ سفید گفته‌اند بایدن به طور خصوصی با قانونگذاران ارشد دموکرات، از جمله چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات سنا ، حکیم جفریس رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان، سناتور کریس کونز از ایالت دلاور و جیمز کلیبورن نماینده از ایالت کارولینای جنوبی صحبت کرده است.

افراد آگاه در کنگره می‌گویند خشم فزاینده‌ای در برخی قانونگذاران دیگر وجود دارد که احساس می‌کنند بایدن در تعامل با دموکرات‌های ارشد و دیگر اعضای دموکرات بسیار کند عمل کرده است.

رئیس دفتر کاخ سفید، در تلاش برای جلب اعتماد کارکنان این نهاد به انتخاب دوباره بایدن، گفت رئیس جمهوری یک «تیم مبارزاتی قوی» دارد و وظیفه کاخ سفید تمرکز بر اجرای دستور کار آقای بایدن است.

جف زاینتر همچنین به کارکنان گفت که جو بایدن همیشه از دوران سخت گذر کرده است، حتی به رغم این که در طول چند دهه‌ای که در مناصب دولتی بوده، در برخی موارد کنار گذاشته شده است.

جن اومالی دیلون رئیس ستاد انتخاباتی، و جولی چاوز رودریگز مدیر ستاد انتخاباتی جو بایدن، یادداشتی را در روز چهارشنبه ۱۳ تیر فرستادندکه به دنبال کم‌اهمیت جلوه دادن تأثیرات ماندگار مناظره بود و اعلام کرده بود رقابت میان بایدن و ترامپ همچنان نزدیک خواهد بود.

بامداد چهارشنبه نیز ستاد انتخاباتی بایدن یادداشتی را برای همه کارکنان فرستاد که نشان می‌داد بایدن از زمان مناظره تنها اندکی در نظرسنجی‌های ملی نسبت به ترامپ دچار لغزش شده و رقابت اساساً بدون برنده باقی مانده است.

با این حال، نظرسنجی‌های مستقل نشان می‌دهند دونالد ترامپ از زمان مناظره اول، که ۵۱ میلیون نفر آن را تماشا کردند، در حال افزایش محبوبیت خود است.

جو بایدن در یک رویداد جمع آوری کمک‌های مالی در عصر سه شنبه ۱۲ تیر در حومه واشنگتن، به کمبود خواب و برنامه‌های فشرده سفرش در هفته‌های پیش از مناظره اشاره کرد که شامل حضور در برنامه سالروز نبرد نرماندی در فرانسه، اجلاس سران کشورهای «جی ۷» در ایتالیا و چندین رویداد انتخاباتی در ایالات متحده بود.

او گفت: «واقعیت این است که خیلی هوشمندانه عمل نکردم. تصمیم گرفتم چند بار دور دنیا سفر کنم و پیش از مناظره از حدود ۱۰۰ منطقه زمانی مختلف عبور کردم، به توصیه‌های کارمندانم گوش ندادم و نزدیک بود روی صحنه بخوابم.» وی افزود: «این بهانه نیست و تنها یک توضیح است.»

لوید دگت، قانونگذار پانزده دوره‌ای مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت تگزاس، نخستین مقام دموکرات بود که خواستار کناره‌گیری جو بایدن شد و گفت او باید «تصمیم دردناک و دشوار خروج را بگیرد.»

رائول گریهلوا، عضو مجلس نمایندگان آمریکا، دومین قانونگذار دموکراتی شد که از آقای بایدن خواست کناره‌گیری کند.

با این حال، رهبران ارشد دموکرات پس از مناظره از جو بایدن حمایت کردند و گفتند او باید در برابر خشم فزاینده هم‌حزبی‌های خود بایستد.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا، روز سه‌شنبه ۱۲ تیر گفت که معتقد است رئیس جمهوری ۸۱ ساله آمریکا برای خدمت مناسب است.

نانسی پلوسی، نماینده کنگره از ایالت کالیفرنیا و رئیس پیشین مجلس نمایندگان گفت در حالی که او از بایدن حمایت می‌کند، «یک پرسش مشروع مطرح است که بگوییم آیا این یک اتفاق بود یا به وضعیت سلامت او مربوط است.»


برخی از اطلاعات این گزارش از خبرگزاری رویترز و آسوشیتدپرس برگرفته شده است

XS
SM
MD
LG