لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

دیوان عالی آمریکا: ترامپ در پرونده مداخله در انتخابات مصونیت گسترده دارد


تظاهرات مردم در مقابل دیوان عالی آمریکا در واشنگتن (دوشنبه، ۱۱ تیر ۱۴۰۳)
تظاهرات مردم در مقابل دیوان عالی آمریکا در واشنگتن (دوشنبه، ۱۱ تیر ۱۴۰۳)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳ رای داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، بابت اقدامات رسمی که در زمان ریاست جمهوری برای جبران شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ انجام داده است، در برابر پیگرد قانونی مصونیت دارد، اما این مصونیت اقدامات غیررسمی را شامل نمی‌شود.

دادگاه عالی ایالات متحده تصمیم‌گیری در مورد این را که ترامپ در چه مواردی می‌تواند تحت پیگرد قانونی قرار گیرد، به دادگاه‌های پایین‌تر واگذار کرد.

رای دادگاه عالی که با موافقت شش قاضی و مخالفت سه قاضی صادر شد تضمین می‌کند که ترامپ در این پرونده تا پیش از انتخابات ۱۴ آبان محاکمه نخواهد شد.

قرار است ترامپ امسال با جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات آمریکا، بار دیگر رقابت کند.

ترامپ جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از بایدن شکست خورد.

ترامپ هرگونه تخلف مرتبط با نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را رد کرده است، اما مدت‌ها است که به غلط مدعی شده است که «بی‌قاعدگی‌ها در رای گیری و شمارش آرا» باعث باخت او در انتخابات شد.

اگر او در انتخابات آبان شکست بخورد، ممکن است به زودی پس از آن در پرونده مرتبط با انتخابات ۲۰۲۰ محاکمه شود، اما در صورت پیروزی، می‌تواند به دادستان کل خود که دادستان ارشد کشور است دستور دهد که پرونده را کنار بگذارد.

حکم دادگاه عالی نخستین‌بار است که دادگاه در این باره تصمیم می‌گرفت که آیا یک رئیس‌جمهوری سابق را می‌توان در یک پرونده کیفری به دلیل اقداماتی که در زمان ریاست جمهوری انجام داده است تحت تعقیب قرار داد یا از اینکه علیه‌ او اعلام جرم شود مصونیت دارد.

یکی از ارکان رویه قضایی در ایالات متحده این است که هیچ کس فراتر از قانون نیست و همه از آزادی‌های یکسان برخوردارند، اما همه به دلیل نقض قوانین تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

ترامپ با طرح ادعای فراگیر مصونیت ریاست جمهوری، گفته بود که در تلاش برای جبران شکست خود در انتخابات چهار سال پیش، به عنوان رئیس جمهوری آمریکا برای حفظ سلامت نتیجه انتخابات تلاش کرد و اصرار داشت که تنها دلیل شکست او تقلب و موارد خارج از قاعده در انتخابات بود.

ترامپ ده‌ها پرونده در دادگاه داشت که در آنها مدعی شده بود به خاطر تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ شکست خورده است، اما همه این ادعاها در دادگاه‌ها رد شد. ترامپ تا به امروز نیز بارها همان ادعای نادرست را مطرح کرده است و فقط گاهی می‌گوید که در انتخابات ۲۰۲۰ به بایدن باخت.

جک اسمیت، بازپرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا، در یک کیفرخواست ترامپ را متهم کرد که قصد داشت نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را باطل کند و به همین دلیل وارد توطئه‌ای برای جبران شکستش در انتخابات و ماندن در قدرت شد.

اسمیت ترامپ را متهم کرد که به دنبال دریافت کمک از مقامات وزارت دادگستری بود که ادعاهایش در مورد وقوع تقلب گسترده در انتخابات ۲۰۲۰را تأیید کنند. در کیفرخواست ادعا شده بود که او و دستیاران اصلی‌اش قانونگذاران ایالتی را تحت فشار قرار دادند تا با تهیه فهرست‌های جعلی از رای‌دهندگان، بگویند که ترامپ در ایالت‌هایی که شمارش آرا به نفع بایدن تمام شد، پیروز شده است.

دونالد ترامپ با پرونده‌های مختلفی روبرو است که یکی از آنها اتهامات مربوط به مداخله در نتیجه انتخابات است.

XS
SM
MD
LG