لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸
مناظره شامگاه پنجشنبه ۲۷ ژوئن میان جو بایدن رئیس جمهوری کنونی آمریکا از حزب دموکرات (راست) و دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین از حزب جمهوری‌خواه، در شهر آتلانتا در ایالت جورجیا و به میزبانی شبکه سی ان ان برگزار شد.
مناظره شامگاه پنجشنبه ۲۷ ژوئن میان جو بایدن رئیس جمهوری کنونی آمریکا از حزب دموکرات (راست) و دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین از حزب جمهوری‌خواه، در شهر آتلانتا در ایالت جورجیا و به میزبانی شبکه سی ان ان برگزار شد.

نخستین مناظره جو بایدن و دونالد ترامپ، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده

نخستین مناظره تلویزیونی جو بایدن رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده از حزب دموکرات و دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین از حزب جمهوری‌خواه، دو نامزد بالقوه انتخابات ریاست جمهوری ۵ نوامبر ۲۰۲۴، رأس ساعت ۹ شب پنجشنبه ۲۷ ژوئن به وقت شرق آمریکا آغاز شد و بیش از ۹۰ دقیقه طول کشید.

۰۶:۲۵ ۸.۴.۱۴۰۳

نخستین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۴ ایالات متحده پایان یافت

نخستین مناظره انتخاباتی ۲۰۲۴ آمریکا به اتمام رسید. هر دو نامزد در بخش انتهایی، طبق برنامه، دو دقیقه فرصت داشتند اظهارات پایانی خود را بیان کنند.
جو بایدن وضعیت کشور را هنگام تحویل دولت از دونالد ترامپ «افتضاح» توصیف کرد و گفت که دولت او پیشرفت‌های چشم‌گیری در این مدت داشته است.
دونالد ترامپ نیز در اظهارات پایانی خود، وضعیت کنونی کشور را مانند «جهنم» توصیف کرد و گفت در صورت انتخاب، عظمت را به آمریکا باز خواهد گردادند.

۰۶:۰۸ ۸.۴.۱۴۰۳

جو بایدن و دونالد ترامپ، مسن‌ترین نامزدهای کسب مقام ریاست جمهوری ایالات متحده

در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، سن و سلامتی جسمانی یکی دیگر از موضوعاتی بود که انتظار می‌رفت دو طرف به آن بپردازند.
جو بایدن گفت که من الان مسن‌ترین رییس جمهوری هستم، اما به کارنامه دولت من نگاه کنید که تا چه اندازه شغل ایجاد کرده و سرمایه‌گذاری جذب کردیم.
دونالد ترامپ نیز گفت، من آزمایش‌ها را با موفقیت سپری کرده‌ام، و هم ذهنی و هم فیزیکی در شرایط خوبی قرار دارم؛ من مثل ۲۵ یا ۳۰ سال قبل هستم.
جو بایدن که ۸۱ سال دارد و دونالد ترامپ که ۷۸ ساله است، مسن‌ترین کسانی هستند که تاکنون به‌ دنبال کسب مقام ریاست جمهوری ایالات متحده بوده‌اند.

۰۵:۵۵ ۸.۴.۱۴۰۳

دو تفاوت عمده در نحوه برگزاری نخستین مناظره انتخاباتی ۲۰۲۴ جو بایدن و دونالد ترامپ

بستن میکروفون نامزدها تغییر جدیدی است که به گفته شبکه سی‌ان‌ان، ستادهای انتخاباتی هر دو نامزد با آن موافقت کرده‌اند. در انتخابات ۲۰۲۰، بایدن و ترامپ بارها صحبت‌های یکدیگر را در مناظره‌ها قطع کردند.
در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۵ نوامبر ۲۰۲۴ آمریکا، برخلاف دوره‌های گذشته، نامزدها مناظره را با بیانیه‌های انتخاباتی خود آغاز نکرد. اما در پایان مناظره، بیانیه دو دقیقه‌ای از هر نامزد ارائه می‌شود.

۰۵:۴۵ ۸.۴.۱۴۰۳

جنگ غزه و نقش جمهوری اسلامی، یکی دیگر از موضوعات مورد بحث ترامپ و بایدن

جو بایدن در مورد تلاش‌های دیپلماتیک دولت خود برای آتش‌بس میان اسرائیل و حماس در غزه گفت، همه جهان طرح سه‌گانه صلح ما را تایید کردند.
او با بیان این که تنها کسی که می‌خواهد جنگ ادامه پیدا کند حماس است، گفت من جهان را برای دفاع از اسراییل در برابر حمله موشکی ایران بسیج کردم.
دونالد ترامپ نیز در همین ارتباط گفت که در دوران ریاست ‌جمهوری او حکومت ایران پولی در اختیار نداشت که به حماس بدهد و تروریسم را تشویق کند.
او در ادامه اضافه کرد که باید اجازه داد اسراییل کار حماس را تمام کند.

۰۵:۲۸ ۸.۴.۱۴۰۳

زودترین زمان برگزاری نخستین مناظره نامزدها در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده

جو بایدن رئیس‌ جمهوری کنونی آمریکا و دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری پیشین، شامگاه پنجشنبه برای نخستین بار از سال ۲۰۲۰، در مناظره ریاست ‌جمهوری با هم روبرو شده‌اند.
این زودترین زمان در تاریخ ایالات متحده است که مناظره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده و هنوز نامزدی بایدن و ترامپ به‌طور رسمی از سوی احزابشان اعلام نشده است.
مناظره‌ نامزدهای ریاست جمهوری همیشه در ماه سپتامبر یا اوایل اکتبر آغاز می‌شد و این سنت به اولین مناظره میان جان اف کندی و ریچارد نیکسون در سال ۱۹۶۰ باز می‌گردد.

۰۵:۲۲ ۸.۴.۱۴۰۳

سقط جنین، مهاجرت غیرقانونی، مالکیت سلاح، و مالیات، دیگر موضوعات عمده مورد بحث

قوانین مربوط به سقط جنین، ورود مهاجران غیرقانونی به ایالات متحده، قوانین خرید و مالکیت سلاح، و مالیات، از جمله دیگر موضوعات مهم مورد بحث در مناظره جو بایدن و دونالد ترامپ بود، که هر کدام ضمن دفاع از مواضع خود، از رویکرد رقیب انتقاد کردند.
در نخستین مناظره نامزدهای انتخابات این دوره ریاست جمهوری، به نامزدهای دو حزب عمده سیاسی آمریکا دو دقیقه فرصت داده می‌شود تا به هر پرسش پاسخ دهند. آنها، با وجود دو وقفه کوتاه برای آگهی در جریان مناظره، اجازه صحبت با مشاوران خود را نیز ندارند.

۰۵:۱۱ ۸.۴.۱۴۰۳

اشاره به ایران در بخشی از مناظره بایدن و ترامپ در عرصه سیاست خارجی

دونالد ترامپ با انتقاد از رویکرد جو بایدن در عرصه سیاست خارجی، با اشاره به جنگ روسیه علیه اوکراین و همچنین حمله حماس به اسرائیل، گفت اگر من بودم حماس جرات نمی‌کرد به اسراییل حمله کند، چون پول‌های حکومت ایران در دوره من تمام شده بود.
جو بایدن در پاسخ به این اظهارات ترامپ، به حمله جمهوری اسلامی به پایگاه عین الاسد در عراق و آسیب مغزی برخی نظامیان آمریکا در آنجا اشاره کرد، و گفت با این حال ترامپ هیچ کاری در این باره نکرد؛ او افزود ترامپ پوتین را تشویق به حمله به اوکراین کرد.

۰۵:۰۰ ۸.۴.۱۴۰۳

هر دو نامزد، که سابقه کار در کاخ سفید دارند، از عملکرد اقتصادی خود دفاع کردند

بایدن وضعیت اقتصاد آمریکا را در ژانویه ۲۰۲۱ و هنگامی که دولت را از ترامپ تحول گرفت، در حال سقوط توصیف کرد.
دونالد ترامپ در مقابل وضعیت اقتصادی کشور را در دوران ریاست جمهوری خود بهترین اقتصاد و الگوی جهان توصیف کرد.
طبق نظرسنجی موسسه گالوپ در ماه مه گذشته، حدود ۳ نفر از ۱۰ آمریکایی گفته است اقتصاد مهم‌ترین دغدغه آنهاست.


۰۴:۵۰ ۸.۴.۱۴۰۳

وضعیت اقتصادی، نخستین موضوع مورد بحث در نخستین مناظره انتخاباتی آمریکا

نخستین مناظره جو بایدن و دونالد ترامپ، با پرسشی از مجری شبکه سی ان ان در مورد وضعیت اقتصادی ایالات متحده آغاز شد.
ابتدا بایدن با استفاده از فرصت دو دقیقه‌ای برای پاسخ دادن، از عملکرد دولت خود در بیش از سه سال گذشته در این حوزه دفاع کرد.
سپس ترامپ ضمن دفاع از عملکرد دولت خود در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، از عملکرد رقیب دموکرات خود در بخش اقتصادی انتقاد کرد.

۰۴:۴۳ ۸.۴.۱۴۰۳

دو تفاوت عمده نخستین مناظره این دوره انتخابات آمریکا با دوره‌های پیشین

این مناظره ۹۰ دقیقه‌ای، که از شبکه «سی‌ان‌ان» پخش می‌شود، نخستین مناظره بین یک رئیس جمهوری بر مسند قدرت و یک رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا است.
این بار، برای نخستین‌ بار از سال ۱۹۷۶ میلادی تاکنون، مناظره نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در حضور تماشاگران برگزار نمی‌شود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG