لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

مخالفت رهبران کلیدی حزب دموکرات با برخی درخواست‌ها برای کناره‌گیری جو بایدن از رقابت‌های انتخاباتی


.جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در حال سوار شدن بر هواپیمای ویژه ریاست جمهوری در پایگاه هوایی مک‌گوایر در نیوجرسی – ۲۹ ژوئن ۲۰۲۴
.جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در حال سوار شدن بر هواپیمای ویژه ریاست جمهوری در پایگاه هوایی مک‌گوایر در نیوجرسی – ۲۹ ژوئن ۲۰۲۴

بخش انگلیسی صدای آمریکا - رهبران کلیدی حزب دموکرات آمریکا روز یکشنبه با برخی درخواست‌ها برای کناره‌گیری جو بایدن از رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۲۴ مخالفت و ضمن حمایت قاطع از او اعلام کردند به کارزار انتخاباتی خود ادامه خواهد داد.

متحدان دموکرات جو بایدن پس از مناظره ۹۰ دقیقه‌ای پنجشنبه گذشته او با دونالد ترامپ، ضمن پذیرش برخی لغزش‌های گفتاری رئیس جمهوری ۸۱ ساله ایالات متحده، از او خواستند به کارزار خود برای انتخابات نوامبر ۲۰۲۴ پایان دهد.

نظرسنجی جدید «سی بی اس» نشان می‌دهد شماری از آمریکایی‌ها گمان می‌کنند جو بایدن «سلامت ذهنی و شناختی لازم برای ریاست ‌جمهوری» را ندارد؛ با این حال نظرسنجی‌های ملی نشان می‌دهند رقابت‌ ترامپ و بایدن همچنان داغ و تنگاتنگ است.

مقامات کلیدی حزب دموکرات در واکنش به پیشنهاد برخی از دموکرات‌ها و سرمقاله‌های روزنامه‌های نیویورک تایمز و آتلانتا جورنال تاکید کردند که هیچ نامزد جوان‌تری جایگزین جو بایدن در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری نخواهد شد.

روزنامه آتلانتا جورنال بعد از مناظره ۲۷ ژوئن ترامپ و بایدن نوشت: «حقیقت تلخ این است که بایدن باید از رقابت کناره‌گیری کند، او به‌طور قابل تحسینی نیم قرن به ملت خدمت کرده، اما اکنون بازنشستگی برای رئیس جمهوری بایدن ضروری است.»

در مقابل رافائل وارنوک، سناتور دموکرات جورجیا، در یک برنامه تلویزیونی شبکه ان بی سی گفت: «مناظره‌های بد پیش می‌آید، اما من از جو بایدن حمایت می‌کنم و این وظیفه ماست که مطمئن شویم او در ماه نوامبر از خط پایان عبور می‌کند.»

جیم کلیبرن، نماینده کارولینای جنوبی و یکی از حامیان برجسته جو بایدن هم در گفت‌وگویی با شبکه سی ان ان گفت: «من فکر نمی‌کنم جو بایدن برای چهار سال آینده مشکلی برای رهبری داشته باشد، زیرا او کارهای بزرگی را برای مردم در گذشته انجام داده است. من همیشه می‌گویم بهترین پیش‌بینی‌کنندۀ رفتار آینده، عملکرد گذشته است و آنچه در این مناظره اتفاق افتاد برای آماده‌سازی بوده است.»

وس مور فرماندار ایالت مریلند نیز در حمایت از جو بایدن در برنامه‌ای در شبکه سی بی اس گفت: «رئیس جمهوری هم مانند هر یک از ما شب سختی را پشت سر گذاشت، اما نباید او را مجبور به خروج از انتخابات کرد. جو بایدن قرار نیست و نباید از این رقابت خارج شود.»

در این میان، ستاد انتخاباتی جو بایدن در یک فراخوان برای جمع‌آوری کمک‌های مالی در شامگاه شنبه، اعلام کرد که جایگزینی او به عنوان پرچمدار دموکرات‌ها منجر به هفته‌ها هرج و مرج قبل از جلسه حزب در ماه اوت خواهد شد.

کیت بدینگفیلد، دستیار سابق ارتباطات کاخ سفید در دولت جو بایدن هم به شکبه سی ان ان گفت که کارزار انتخاباتی بایدن از زمان مناظره هفته گذشته ۳۳ میلیون دلار کمک کالی جمع‌آوری کرده است.

حامیان جمهوریخواه دونالد ترامپ اما از توضیحات مربوط به عملکرد ضعیف بایدن در مناظره خودداری کرده‌اند.

راینس پریبوس، رئیس سابق کمیته ملی جمهوری‌خواهان که زمانی رئیس دفتر دونالد ترامپ در کاخ سفید بود، ماندن جو بایدن در رقابت را «فقط برای جو بایدن منفی» خواند.

او در برنامه «این هفته» شبکه ای بی سی گفت: «این مناظره بدی نبود. این یک آشفتگی نامنسجم و تقریبا غیرممکن بود.»

جو بایدن پس از حضور در رویدادهای جمع‌آوری کمک‌های مالی مبارزات انتخاباتی در نیویورک و نیوجرسی، به کمپ دیوید، محل سکونت ریاست جمهوری در خارج از پایتخت رفت. رئیس جمهوری ایالات متحده هرگونه قصد کناره‌گیری از رقابت‌ها را رد و بر حضور در رقابت‌های انتخاباتی تاکید کرده است.

جو بایدن روز جمعه، یک روز پس از مناظره، به هوادارانش گفت: «می‌دانم که مرد جوانی نیستم. من مثل گذشته راحت راه نمی‌روم. من مثل قبل آرام صحبت نمی‌کنم. من مثل گذشته خوب بحث نمی‌کنم، اما آنچه می‌دانم این است که می‌دانم چطور حقیقت را بگویم.»

او اضافه کرد اگر اطمینان نداشت که «با تمام جان و دل» می‌تواند این کار را انجام دهد، برای بار دوم نامزد نمی‌شد.

XS
SM
MD
LG