لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۱

پروسه انتخاب رئیس جمهوری آمریکا و معاون او چیست


انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا پروسه ای است پیچیده تر از انتخابات در دیگر کشورها. با اینکه در روز انتخابات مردم به پای صندوق های رای می روند تا به نامزد منتخب خود رأی دهند، اما رئیس جمهوری آمریکا با رأی مستقیم مردم انتخاب نمی شود، بلکه نتیجه آراء مجمع گزینندگان است که رئیس جمهوری کشور را انتخاب می کند. اما مجمع گزینندگان چیست؟​

سیستم رأیگیری بواسطه مجمع گزینندگان
سیستم رأیگیری بواسطه مجمع گزینندگان

در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رای هر شهروند به جای رئیس جمهوری به گروهی موسوم به «گزینندگان» اختصاص پیدا می کند. این گزینندگان بخشی از «مجمع گزینندگان» را تشکیل می دهند، پروسه ای که بواسطه آن رئیس جمهوری آمریکا و معاون او انتخاب می شوند.

مجمع گزینندگان اشاره دارد به تعداد نماینده ها و سناتورهای هر ایالت در کنگره آمریکا، و ایده ای است که در قانون اساسی آمریکا برای انتخاب رئیس جمهوری کشور ذکر شده و در حقیقت پروسه ای است بین انتخاب مستقیم رئیس جمهوری توسط مردم و انتخاب مستقیم او در کنگره آمریکا.

تعداد گزینندگان در هر ایالت به تعداد اعضای آن ایالت در کنگره بستگی دارد، یعنی تعداد اعضای مجلس نمایندگان و سناتورهای مجلس از آن ایالت. تعداد گزینندگان در کل آمریکا، شامل واشنگتن دی سی، ۵۳۸ است. اما تعداد گزینندگان ایالت ها با هم یکسان نیست، چراکه تعداد اعضای مجلس نمایندگان از هر ایالت بستگی به جمعیت و تراکم جمعیت آن ایالت دارد. رأی مجمع گزینندگان «رأی الکتورال» نامیده شده است.

نقشه آراء الکتورال ایالت های آمریکا
نقشه آراء الکتورال ایالت های آمریکا

وقتی یک شهروند به رئیس جمهوری منتخب خود رأی می دهد، رأی او به سمت امتیاز کلی آن ایالت، یعنی تعداد گزینندگان، اضافه می شود، و مجمع گزینندگان نیز با رأی خود رئیس جمهوری را انتخاب می کنند.

هر نامزدی که در کل کشور دستکم ۲۷۰ رأی الکتورال را به خود اختصاص دهد، حتی اگر اکثریت مردم به او رأی نداده باشند، به عنوان رئیس جمهوری انتخاب خواهد شد. برای مثال به ایالت کالیفرنیا ۵۵ رأی الکتورال اختصاص داده شده، در حالیکه واشنگتن دی سی که ایالت محسوب نمی شود تنها ۳ رأی الکتورال دارد.

با وجود اینکه شمارش آراء عمومی و نتیجه انتخابات در روز سه شنبه هشتم نوامبر منتشر می شود، گزینندگان ایالت ها در تاریخ ۱۹ دسامبر در ایالت خود به رئیس جمهوری و معاون منتخب رأی می دهند. شمارش آراء مجمع گزینندگان نیز برای انتخابات سال ۲۰۱۶ در تاریخ ۶ ژانویه صورت گرفته و اعلام خواهد شد.

اعضاء مجمع گزینندگان ایالت نیویورک در حال شمارش آراء الکتورال، ۲۰۱۲
اعضاء مجمع گزینندگان ایالت نیویورک در حال شمارش آراء الکتورال، ۲۰۱۲

در صورتیکه به دنبال شمارش این آراء هیچکدام از نامزدها به حد نصاب ۲۷۰ رای الکتورال دست نیافته باشد، اعضای مجلس نمایندگان مستقیما به ۳ نامزدی که بیشترین آراء را دارند رأی خواهند داد و رأی اکثریت اعضای مجلس نمایندگان، رئیس جمهوری آمریکا و معاون او را تعیین خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG