لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

انتخابات آمریکا: پس از روز انتخابات چه می شود؟


انتخابات فعلی تعیین می کند که چهل و پنجمین مستاجر کاخ سفید چه کسی خواهد بود. اما برنده انتخابات چه هیلاری کلینتون باشد و چه دونالد ترامپ، روند انتقال قدرت به او یکسان است.

نشریه اکسپرس این روند را در قالب چند نکته برشمرده است:

صندوق ها ساعت چند بسته می شود؟

ساعت ها بین ۱۲ شب و شش صبح از شرق تا غرب آمریکا بسته می شود و بلافاصله بر اساس نظرسنجی های انجام شده در طول روز نتایج اعلام می شود.

برنده کی اعلام می شود؟

شهر کوچک دیکسویل ناچ در نیوهمپشایر اولین شهری است که نتیجه خود را اعلام می کند. جمعیت دیکسویل ناچ از چند ده نفر فراتر نمی روند. با شمارش و اعلام آرا در طول شب تا ساعت چهار صبح به وقت گرینویچ برنده مشخص می شود.

ممکن است که برنده تا یک روز بعد اعلام نشود. در سال ۲۰۰۰ نتیجه برای دو هفته پس از رای گیری نامعلوم بود و بر سر آرای فلوریدا اختلاف نظر وجود داشت.

در نهایت جرج بوش با اختلاف ۵۳۷ رای بر ال گور پیروز شد چرا که ۲۹ کالج الکترال در فلوریدا برای عوض کردن نتیجه انتخابات کافی بود.

پس از اعلام برنده چه اتفاقی می افتد؟

به محض آن که رسانه های آمریکایی نتیجه را اعلام کنند، فرد بازنده به برنده تلفن می زند تا طبق رسم آمریکا به او تبریک گفته و شکست خود را بپذیرد.

کالج الکترال روز ۱۹ دسامبر تشکیل جلسه می دهد تا رئیس جمهوری و معاون او را رسما اعلام کند. نتایج شمارش شده و توسط جو بایدن معاون ریاست جمهوری فعلی در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۷ اعلام می شود.

روند انتقال قدرت چیست؟

احتمالا هر دو کاندیدا کار بررسی کاخ سفید را برای جایگزین شدن در آن آغاز کرده اند چرا که از ماه اوت به ترامپ و کلینتون اجازه دسترسی به ۱۶ هزار فوت مربع (۱۴۸۶ مترمربع) از اداره فدرال که برای۱۱۴ نفر کافی است، داده شده است.

در آنجا این افراد نام های بالقوه برای تصاحب ۴۰۰۰ سمت دولتی تحت اداره رئیس جمهوری جدید را ارائه می دهند.

به محض اعلام نام برنده، خانم کلینتون یا آقای ترامپ، اجازه دسترسی به مقرهای انتقال ریاست جمهوری در واشنگتن را می یابد و یک بودجه چند میلیون دلاری در اختیارش قرار می گیرد.

گفته می شود در سال ۲۰۰۸ آقای اوباما تیمی ۴۵۰ نفره را به هزینه ۱۲ میلیون دلار استخدام کرد. این بودجه بیش از پنج میلیون دلار را دولت آمریکا پرداخت کرد و باقیمانده از منابع خصوصی تامین شد.

روند انتقال آرام پیش می رود؟

اگر هیلاری کلینتون پیروز شود روند انتقال آرام خواهد بود چرا که اوباما و همسرش حامیان عمده او بوده اند.

اگر ترامپ پیروز شود اماکن تنش وجود دارد. او بارها در طی کمپین خود از اوباما انتقاد کرده و گفته است که او متولد آمریکا نیست. اوباما نیز بارها گفته که برای ریاست جمهوری مناسب نیست.

تاریخ نشان داده که دوران انتقال می تواند شاهد غارت و تخریب باشد. پس از پایان دوره بیل کلینتون و واگذاری کاخ سفید به جرج بوش، گفته شد که این عمارت به مخروبه ای بدل شده بود که متحمل ۱۴ هزار دلار خسارت بود.

اکسپرس نوشته که تقریبا پنج هزار دلار صرف تعویض پریزهای برق و پاک کردن گرافیتی ها و تعویض تجهیزات شد.

کابینه جدید کی معرفی می شود؟

رئیس جمهوری منتخب پس از دیدار با اوباما کابینه خود را در اوایل ماه دسامبر اعلام می کند.

رئیس جمهوری جدید کی ساکن کاخ سفید می شود؟

طبق سنت آمریکا، رئیس جمهوری جدید و خانواده اش از نیمه ژانویه و قبل از انتقال به کاخ سفید در روز سوگند ریاست جمهوری در ۲۰ ژانویه، در هتل ساکن می شوند. پس از سوگند، در نیمه شب رئیس جمهوری جدید حساب توییتر و وبسایت کاخ سفید رسما به او واگذار می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG