لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۵

۷ نکته درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا: رقابت با یک مرده و ۶۰۰ لیتر شراب برای پیروزی


بیش از دو قرن است که ایالات متحده آمریکا شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بوده است. بر اساس مفاد قانون اساسی آمریکا، نامزد ریاست جمهوری باید حداقل ۳۵ ساله باشد.

او باید متولد آمریکا بوده و دستکم چهارده سال در آمریکا زندگی کرده باشد. در زیر به هفت واقعیت جالب در تاریخ این انتخابات اشاره می کنیم.

  • رئیس جمهوری آمریکا مجبور نیست یک مسیحی باشد. در حقیقت، رئیس جمهوری در روز تحلیف این گزینه را دارد که هنگام ایراد سوگند از انجیل یا هر کتاب دیگری که می خواهد استفاده کند.
  • در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۸۷۲، یولیسیز سایمن گرانت در رقابت با یک جنازه برنده انتخابات شد. رقیب انتخاباتی او، هوراس گریلی، پیش از پایان انتخابات جان خود را از دست داد و گرانت برنده انتخابات اعلام شد.
  • کنگره آمریکا در سال ۱۸۷۰ قانونی را تصویب کرد که بنا به آن آمریکایی های آفریقایی تبار، و دیگر شهروندان غیر سفید‌پوست، امکان نامزدی برای ریاست جمهوری را بدست آوردند.
  • حق رأی دادن در انتخابات برای آمریکایی های آفریقایی تبار تا دهه ۱۹۶۰ در جنوب و در تعدادی از ایالت های شمالی آمریکا به رسمیت شناخته نمی شد.
  • زنان در آمریکا تا سال ۱۹۲۰ حق رأی دادن نداشتند. در سال ۱۸۷۲ یک زن به اتهام تلاش برای رأی دادن در انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شد.
  • حق رأی دادن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای سرخپوستان بومی آمریکا تا دهه ۱۹۲۴ میلادی تصویب نشد. با این حال، برخی از ایالت های آمریکا تا دهه ۱۹۴۰ به سرخپوستان اجازه مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری نمی دادند.
  • جرج واشنگتن، اولین رئیس جمهوری آمریکا، تمام بودجه ستاد انتخاباتی اش را هزینه بیش از ۶۰۰ لیتر مشروبات الکلی و پخش آن میان رای دهندگان احتمالی اش در انتخابات کرد. اما او تنها رئیس جمهوری بود که صد درصد آرای الکترال را به خود اختصاص داد، چراکه در زمان او حزب رقیب وجود نداشتند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG