لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

هفت نکته درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


یادبود ملی کوه راشمور در ایالت داکوتای جنوبی
یادبود ملی کوه راشمور در ایالت داکوتای جنوبی

بیش از دو قرن است که ایالات متحده آمریکا شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بوده است. بر اساس مفاد قانون اساسی آمریکا، نامزد ریاست جمهوری باید حداقل ۳۵ ساله باشد.

او باید متولد آمریکا بوده و دستکم چهارده سال در آمریکا زندگی کرده باشد. در زیر به هفت واقعیت جالب در تاریخ این انتخابات اشاره می کنیم.

  • در اوایل قرن نوزدهم و با وجود اینکه قانون اساسی آمریکا اشاره ای به یک روز معین برای انتخابات ندارد، شهروندان آمریکایی می توانستند در فاصله زمانی از ماه آوریل تا ماه دسامبر رأی بدهند.
  • در سال ۱۸۴۵ کنگره آمریکا قانونی تصویب کرد که بنا به آن، انتخابات آمریکا باید در روز سه شنبه پس از اولین دوشنبه ماه نوامبر برگزار شود که تا به امروز به قوت خود باقی است.
  • مراسم جشن تحلیف اندرو جکسون، هفتمین رئیس جمهوری آمریکا، به قدری شلوغ و خارج از کنترل شده بود که او پنهانی از کاخ سفید بیرون آمده و شب را در یک هتل گذراند. در نهایت، پس از اینکه که خدمتکاران بشکه های مشروب را در چمن های اطراف کاخ سفید قرار دادند، میهمانان کاخ سفید را ترک کردند.
  • نورمن توماس از حزب سوسیالیست آمریکا بیش از هر کس دیگری در تاریخ نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده است. او شش بار در انتخابات نامزد شد ولی هیچگاه انتخاب نشد.
  • جرج واشنگتن از رئیس جمهوری شدن اکراه داشت و به وزیر دفاع آینده خود گفته بود که رسیدن به مقام ریاست جمهوری برایش مانند وارد شدن به سکوی اعدامش است.
  • استفاده از سمبل «خر» در حزب دموکرات به دوران رئیس جمهوری اندرو جکسون باز می گردد که منتقدانش با نیت توهین، او را «نره خر» خطاب می کردند. آقای جکسون نیز در واکنش این لفظ را پذیرفت و به عنوان سمبل حزب دموکرات و نماد ستاد انتخاباتی اش معرفی کرد تا دهن منتقدان را ببندد.
  • کاریکاتوریستی به نام توماس ناست در سال ۱۸۷۴ کاریکاتوری در مجله اش کشید که خری را در جامه یک شیر نشان می دهد که حیوانات دیگر را به لرزه انداخته. یکی از آن حیوانات فیلی بود که طراح کارتون آن را «رأی جمهوریخواهان» نامیده بود. از آن به بعد فیل به نمادی برای حزب جمهوریخواه آمریکا تبدیل شد. ​

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG