لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا: نگاه ها به سوی کارولینای جنوبی


برنی سندرز و دونالد ترامپ که می خواهند نامزدهای نهایی احزاب دموکرات و جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شوند، در رای گیری اولیه در نیوهمپشایر به پیروزی رسیدند. شمارش کل آرا در صبح چهارشنبه حاکی است سندرز ۶۰ درصد آرای دموکرات ها و ترامپ ۳۵ درصد آرای جمهوریخواهان را از آن خود کرده اند.

پس از انتخابات نیوهمپشایر، انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان در تاریخ ۲۰ فوریه در کارولینای جنوبی برگزار می شود و دموکرات ها تاریخ ۲۷ فوریه را برای انتخابات در این ایالت انتخاب می کنند. انتخابات درون حزبی برای انتخاب کاندیدای نهایی از هر یک از دو حزب ابتدا در آیوا آغاز شد.

در نیوهمپشایر، جایگاه کلیدی دوم در اردوی جمهوریخواهان به جان کیسیک فرماندار اوهایو با ۱۶ درصد آرا تعلق یافت. تد کروز سناتور تکزاس که در آیوا پیروز شده بود و احتمال می رفت در ایالت میانه روی نیوهمپشایر بخت چندانی نداشته باشد، با ۱۲ درصد آرا سوم شد. جب بوش فرماندار فلوریدا با ۱۱ درصد آرا چهارم شد و سناتور فلوریدا مارکو روبیو با اختلاف اندکی از بوش، او نیز با کسب آرای ۱۱ درصدی در مقام پنجم قرار گرفت.

به گزارش شبکه خبری سی.ان.ان، ظهور قوی و غیرمنتظره کیسیک این پرسش را مطرح کرده که آیا او پول کافی برای ادامه کمپین و مبارزه تبلیغاتی در ادامه راه را دارد یانه. او برای رای گیری مقدماتی جمهوریخواهان در کارولینای جنوبی در بیستم فوریه آماده می شود اما میشیگان و دیگر ایالت های غرب میانه را که در ماه مارس رای گیری می کنند، از نظر دور ندارد و "آماده مبارزه است."

مسوولان کارزار انتخاباتی کیسیک گفته اند که رای گیری کارولینای جنوبی چالش عمده آنان نیست.

روبیو که هفته گذشته در آیوا خوش درخشید و سوم شده بود، در رای گیری نیوهمپشایر بخت چندانی نیافت. او پوشش منفی رسانه ای از اظهاراتش در مناظره شامگاه شنبه را مقصر این وضع دانست.

از سوی دیگر بوش که آرائش تنها کمی از روبیو بیشتر بود امید زیادی به کارولینای جنوبی بسته است. یکی از مسئولان کمپین او گفته است که نگاه جب بوش به کارولینای جنوبی است جایی که قوی ترین سازماندهی را دارد و از حمایت سناتور لیندزی گراهام برخوردار است. گراهام سناتور کارولینای جنوبی در ماه دسامبر از بوش اعلام حمایت کرده بود.

جرج بوش برادر جب بوش و رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز در کارولینای جنوبی حاضر خواهد بود.

همزمان، کاندیداهای هر دو حزب جمهوریخواه و دموکراتیک برای جمع آوری حمایت مالی در کارولینای جنوبی تلاش کرده اند.

نیوهمپشایر، هزینه های تقریبی و سرمایه گذاری نامزدها

به گفته یکی از فعالان کمپین سندرز، این کمپین از زمان بسته شدن صندوق های رای در نیوهمپشایر تا ظهر روز بعد دو میلیون و ۶۰۰ هزار دلار جمع آوری کرد.

بر اساس برخی گزارش ها کارزار انتخاباتی جب بوش و حامیانش پرخرج ترین کمپین در رقابت های انتخاباتی است که گفته می شود بیش از ۳۶ میلیون دلار هزینه تبلیغات تلویزیونی کرده است که شاید بتوان آن را صرف حدودا هزار دلار برای هر رای دانست.

هر رای در نیوهمپشایر برای ترامپ حدود ۳۸ دلار تمام شده است.

کیسیک برای هر رای حدود ۲۵۰ دلار خرج کرد تا مقام دوم نیوهمپشایر را برای خودش تضمین کند. هر رای برای روبیو نیز بیش از ۴۴۰ دلار و برای کریستی، بزرگترین بازنده نیوهمپشایر بیش از ۶۰۰ دلار خرج برداشت.

کریستی پس از نتیجه ضعیف در نیوهمپشایر به ایالت نیوجرسی بازگشت و گزارش شده به کارولینای جنوبی نمی رود. شواهد نشان می دهد کریستی از انتخابات کناره گیری خواهد کرد.

تد کروز در نیوهمپشایر برای هر رای تقریبا ۱۶ دلار هزینه کرد اما در مقام سوم جای گرفت.

در بین دموکرات ها، هیلاری کلینتون و برنی سندرز زیر ده میلیون دلار هزینه تبلیغات تلویزیونی کردند. کلینتون برای کسب هر رای ۱۰۸ دلار هزینه کرد و سندرز ۶۶ دلار.

XS
SM
MD
LG