لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

ویژگی‌های داوطلبان جمهوریخواه نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا


مناظره داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ آمریکا در ایالت اوهایو - ۱۷ بهمن ۱۳۹۴
مناظره داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ آمریکا در ایالت اوهایو - ۱۷ بهمن ۱۳۹۴

همزمان که رقابت‌های نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا در میان داوطلبان دو حزب عمده جمهوریخواه و دموکرات داغ‌تر می‌شود، در گزارش زیر به مقایسه ویژگی‌های داوطلبان جمهوریخواه حاضر در این رقابت‌ها می پردازیم.

جب بوش: فرماندار پیشین ایالت فلوریدا به واسطه موضع میانه خود در مورد مهاجرت و مخالفت با دخالت دولت در مسایل اصلی عمومی مشهور است.

جب بوش خواهان حمایت بیشتر از کردها در مبارزه با داعش و مخالف مطالب تند برخی ازهمرزمان انتخاباتی در مورد تهدید مسلمانان در آمریکا است.

امتیاز آقای بوش حمایت‌های مالی از او در مبارزات، و ضعفش از دید برخی پیوند خانوادگی او با جرج بوش رئیس جمهوری پیشین است.

کریس کریستی: فرماندار ایالت نیوجرسی، موضع میانه متمایل به محافظه کاردارد. او طرفدار تقویت نظامی آمریکا و برپا ساختن حصار مرزی در جنوب کشور برای کنترل ورود مهاجران غیرقانونی است.

نقطه قوت آقای کریستی را بی پروایی، و نقطه ضعف او را نزدیک بودنش به باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات کنونی ایالات متحده شمرده اند.

جان کیسیک: فرماندار ایالت اوهایو است که به دلیل برخی مواضعش مورد انتقاد محافظه کاران جناحی است و دیدگاهی میانه در مورد مهاجرت دارد.

موفقیت جان کیسیک در ایالت‌های شناور انتخاباتی را نقطه قوت او، و همزمان رفتار لجوجانه اش نقطه ضعف او توصیف شده است.

سناتور تد کروز: حقوقدان زبردستی است که مورد حمایت جناح راست حزب جمهوریخواه و مخالف سرسخت گسترش نقش دولت در مسایل اصلی عمومی، ازجمله تعریف معنی ازدواج، و همچنین مخالف شهروندی مهاجران غیرقانونی است. او بویژه موضع سختی در قبال نفوذ اسلامگرایان افراطی به آمریکا دارد.

تد کروز متولد خارج از آمریکا است، ولی به دلیل آمریکایی بودن مادرش، واجد شرایط احراز مقام ریاست جمهوری است.

قوت و ضعف آقای کروز را باید رابطه عشق و تنفر تشکیلات جمهوریخواهان با او ذکر کرد.

مارکو روبیو: سناتور جوان کوبایی تبار، مورد حمایت تشکیلات حزب جمهوریخواه است که وعده کرده هرآنچه را که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا رشته است، پنبه کند. وی موضع میانه در قبال مساله مهاجرت دارد و لغو توافق هسته ای با ایران را نیز در صورت پیروزی وعده داده است.

نقطه قوت مارکو روبیو حمایت لاتین تبارها از او، و نقطه ضعفش را برخی، کمی تجربه بودن او می‌دانند.

دونالد ترامپ: میلیاردر جنجال برانگیزی است که چندین بار عضویت حزبی خود را تغییر داده است. او که اکنون ادعا می‌کند جمهوریخواه است، می‌گوید برای مسدود کردن ورود مهاجران، دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک بنا می‌کند که به گفته او هزینه احداث آن را مکزیک خواهد پرداخت.

با آن که برخی رفتار آقای ترامپ را "گستاخانه" توصیف می کنند، اما او بسیار زود رنج است.

بن کارسون: جراح بازنشسته سیاهپوست و برنده مدال آزادی، پایبند سخت اصول بنیادی حزب جمهوریخواه است که در عرصه تجربه سیاسی به عنوان چهره ای کم تجربه شناخته می‌شود.

کارلی فیورینا: تنها زن داوطلب جمهوریخواه و مدیرعامل پیشین شرکت هیولت پاکارد است که در انتهای صف داوطلبان جمهوریخواه حضور دارد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG