لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

ترامپ و سندرز پیروز انتخابات نیوهمپشایر شدند


روز سه شنبه رای دهندگان در ایالت نیوهمپشایر برای شرکت در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا به مراکز اخذ رای رفتند تا به کسی که می خواهند نامزد نهایی هر یک از احزاب جمهوریخواه یا دموکرات در انتخابات ماه نوامبر باشد، رای دهند.

در این انتخابات که میزان مشارکت بالا بود، برنی سندرز از حزب دموکرات و دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه پیروز نهایی این انتخابات شدند. بیشتر مراکز اخذ رای ساعت ۷ شب به وقت محلی بسته شد.

سندرز توانست ۶۰ درصد آرای دمکراتیک را به دست آورد و با فاصله زیادی جلوتر از رقیبت هم حزبی اش هیلاری کلینتون که ۳۸ درصد آرا را کسب کرد بایستد.

دونالد ترامپ نیز ۳۵ درصد آرای جمهوریخواهان را کسب کرد. جان کیسیک با ۱۶ درصد آرا در مقام دوم قرار گرفت.

تحلیلگران می گویند بسیاری از کسانی که روز سه شنبه به دونالد ترامپ رای دادند، نگران حضور مهاجران غیرقانونی در ایالات متحده آمریکا هستند. آقای ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود بارها گفته است بین آمریکا و مکزیک دیواری خواهد کشید که مانع ورود مهاجران غیرقانونی از آمریکای جنوبی به ایالات متحده شود و "پول احداث دیوار را نیز مکزیک خواهد پرداخت."

او همچنین مخالفت خود را با حضور پناهجویان سوری در آمریکا اعلام داشته و گفته است معلوم نیست که این افراد که مدارک و اسناد معتبری ندارند، آیا به داعش وابستگی دارند یا خیر. دونالد ترامپ وعده داده است این افراد را در صورت پیروزی در انتخابات از آمریکا بیرون خواهد کرد.

دونالد ترامپ همچنین از توافق جامع اتمی قدرت های جهانی با ایران انتقاد کرده و حتی آن را "مشکوک" توصیف کرده است، اما او همچون برخی از هم حزبی هایش نظیر تد کروز، به روشنی نگفته است که در صورت رسیدن به مقام ریاست جمهوری، آیا این توافق را در روز اول "پاره" خواهد کرد یا خیر.

سخنان این نامزد میلیاردر که در پی حملات تروریستی پاریس و کالیفرنیا خواستار ممنوعیت موقت ورود همه مسلمان ها به آمریکا شده نیز جنجال برانگیز بوده است.

از سوی دیگر، سناتور برنی سندرز که برخی برچسب "سوسیالیست" بودن را به او می زنند، در سخنان انتخاباتی خود از فاصله طبقاتی در آمریکا انتقاد کرده و گفته است در صورت پیروزی یکی از کارهایی که خواهد کرد برخورد با بانک های بزرگ و محدود کردن آنها خواهد بود.

او همچنین خواستار از سرگیری روابط آمریکا با ایران شده است.

XS
SM
MD
LG