لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۰

سهم اقتصاد در مناظره‌های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


مناظره داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست حمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه در آیووا - ۸ بهمن ۱۳۹۴
مناظره داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست حمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه در آیووا - ۸ بهمن ۱۳۹۴

در حالی که در هفته های اخیر داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا در مناظره های انتخاباتی توجه خود را به روی مهاجرت، امنیت داخلی، و مبارزه با تروریسم متمرکز کرده اند، اقتصاد آمریکا، با وجود تزریق میلیاردها دلار محرک های اقتصادی، به گفته اداره بررسی های اقتصادی، هنوز در حال بازسازی است و در سه ماهه آخر سال گذشته با رشدی کمتر از یک درصد در آستانه رکود قرار گرفته است.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده سال گذشته با تزریق ۱۷۵ میلیون دلار به برنامه های آموزش تلاش کرده است تا نیروی کار کشور را افزایش دهد. تعدادی از این مراکز آموزشی در نزدیکی شهر واشنگتن قرار دارند که از نظر آموزش های حرفه ای و کمک به کارآموزان در پیدا کردن شغل شهرت بسیاری در آمریکا کسب کرده اند.

سوجا جوزف، مدیر مرکز کارآموزی شهر کلمبیای مریلند می‌گوید طی چند سال گذشته این مرکز کمک ارزنده ای به چشم انداز شغلی کارآموزان کرده است. برخی از کارآموزان می‌گویند که پس از کارآموزی کارفرمایان متعددی به آنها رجوع کرده اند.

در حالی که آقای اوباما می گوید طی هفت سال گذشته، یعنی در دوران ریاست جمهوری اش، بیش از ۱۳ میلیون شغل جدید ایجاد کرده و آمار بیکاری را به ۵ درصد رسانده است، انیربان باسو اقتصاددان "سِیج پولیسی گروپ" می‌گوید در پشت این آمارها تصاویر متفاوتی در افق اقتصادی آمریکا مشاهده می‌شود.

انیربان باسو می گوید "اقتصاد آمریکا مشاغل جدید ایجاد کرده، بازار مشاغل بهتر شده، و نشانه هایی وجود دارد که دستمزدها نیز افزایش خواهد یافت. اما با وجود قدرت و ظرفیت تولید، از میزان مصرف مردم کاسته شده که این امر اقتصاد جهانی را تضعیف کرده است. امسال ما خبرهای بسیار بدی در مورد اقتصاد چین داشته ایم."

یکی دیگر از این مراکز کارآموزی در شهر لان‌هام مریلیند است، که تکنسین برق تربیت می‌کند.

یکی از کارآموزان این مرکز به نام دنیس لانگ می‌گوید، آموزش های حرفه ای کمک زیادی در کاریابی به وی خواهد کرد.

اتحادیه برق کاران یک مرکز کارآموزی ۵ ساله را اداره می‌کند، که در طول این مدت، کارآموزان ضمن فراگرفتن رایگان حرفه برق کاری، دستمزد نیز دریافت می‌کنند. در این مرکز کارآموزان یک روز در هفته در کلاس‌های آموزشی و چهار روز در هفته عملاً به کار مشغول هستند.

کارآموزان حاضر در این کلاس، در آینده ای نه چندان دور، تکنسین های برق خواهند شد. کارآموزان در سال اول همراه با سایر مزایای شغلی، ساعتی ۲۰ دلار دستمزد دریافت می‌کنند. سالانه حدود ۲۰۰ نفر از این مرکز فارغ التحصیل و مستقیماً وارد نیروی کار آمریکا می‌شوند.

XS
SM
MD
LG