لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

شکاف سياسی در آستانه سفر پاپ فرانسيس به آمريکا


پاپ فرانسیس و باراک اوباما در واتیکان - ۲۷ مارس ۲۰۱۴
پاپ فرانسیس و باراک اوباما در واتیکان - ۲۷ مارس ۲۰۱۴

وبسايت روزنامه نيويورک تايمز در مقاله‌ای با عنوان «شکاف سياسی در آستانه سفر پاپ فرانسيس به آمريکا» می‌نويسد، هنگامی‌که هواپيمای حامل رهبر کاتوليک‌های جهان سه شنبه عصر نزدیک شهر واشنگتن برزمين می‌نشيند تا وی نخستين سفرش به ايالات متحده را آغاز کند، رئيس جمهوری اوباما به استقبال او خواهد رفت.

نويسنده مقاله می‌گويد، جای تعجب نيست، زيرا برای آقای اوباما، که بقول خودش کمر همت به خم کردن کمانه تاريخ بسته است، هيچ متحدی قوی تر از پاپ در جهان وجود ندارد. هرچه باشد، پاپ پيش از اين در برقراری روابط ديپلماتيک با کوبا به او کمک کرده و نظراتش پيرامون مقولاتی همچون نابرابری اقتصادی، مهاجرت، تغييرات جوی و نياز به اصلاحات در عدالت کيفری به رئيس جمهوری آمريکا نزديک است.

نويسنده در ادامه می‌گويد، با وجود اينکه حضور پاپ در آمريکا در اين مقطع پاره‌ای از اولويت های رئيس‌جمهوری آمريکا را تقويت خواهد کرد، اما در بعضی موارد که اين دو با هم اختلاف نظر دارند، اين تمرکز شديد تر خواهد بود. نويسنده می‌گويد سفر پاپ برای محافظه‌کاران نيز غنيمت است زيرا آنها با ازدواج هم‌جنس‌گرايان و کمک‌های دولتی به موسسات بهداشتی‌ای مخالفند که سقط جنين انجام می‌دهند و در اين دو موضع پاپ را در کنار خود می‌بينند.

نويسنده می‌گويد با اين که هر دو طرف می‌گويند نبايد سعی کرد پاپ را در چارچوب های ايدئولوژيک قرار داد، ولی در مجادلات دايمی پايتخت آمريکا، همه چيز حتی دين هم سياسی می شود و هر دو طرف سعی خواهند کرد از اين فرصت به نفع ديدگاه خود بهره گيرند.

XS
SM
MD
LG