لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

وزیر خارجه آمریکا: پرزیدنت ترامپ با چشمانی باز به سنگاپور می‌رود


نشست خبری مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در کاخ سفید - ۱۷ خرداد ۱۳۹۷
نشست خبری مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در کاخ سفید - ۱۷ خرداد ۱۳۹۷

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه اشاره کرد ممکن است کنگره آمریکا حق اظهار نظر درباره هر توافق احتمالی میان پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را داشته باشد.

با این حال، مایک پمپئو در نشست خبری که در کاخ سفید برگزار کرد نگفت که اگر سندی در این باره به کنگره ارجاع شود، از نوع قرارداد خواهد بود یا ممکن است شکلی از یک توافق باشد.

به نظر می‌رسد وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ به حسن نیت پیونگ یانگ برای غیرهسته‌ای کردن شبه جزیره کره اطمینان دارد.

وی گفت «رهبر کره شمالی شخصا به من اشاره کرد که برای غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره آمادگی دارد؛ و می‌فهمد که شیوه کنونی کارآمد نیست و او آماده غیرهسته‌ای کردن شده و نیز می‌داند که ما نمی‌توانیم مانند گذشته عمل کنیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت هر دو طرف در دیدار تاریخی هفته آینده خود بسیار جدی هستد و پرزیدنت ترامپ با چشمانی بسیار باز به سنگاپور می‌رود.

دیدار تاریخی سران آمریکا و کره شمالی سه‌شنبه آینده، ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ (۲۲ خرداد ۱۳۹۷) در سنگاپور برگزار خواهد شد. پرزیدنت ترامپ سوم خرداد ماه خبر از لغو این دیدار داده بود، اما یک هفته بعد گفت برگزار می‌شود.

به دنبال آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی در بیش از یک سال اخیر، تنش بین واشنگتن و پیونگ یانگ به شدت افزایش یافت، اما در نهایت رهبر کره شمالی آمادگی خود را برای گفت‌وگو با پرزیدنت ترامپ اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG