لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۲

مایک پمپئو: اتفاقات اخیر در اروپا نشان داد ایران همچنان بزرگترین حامی تروریسم در جهان است


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک گفت‌وگوی رادیویی، با اشاره به این که تنها چند روز به بازگشت دور دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران باقی مانده است، گفت که این تحریم‌ها «تأثیری واقعی» بر روی رهبران جمهوری اسلامی می‌گذارد.

مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه فاکس گفت، دیروز مقام‌های دانمارکی از نقشه حکومت ایران برای ترور در دانمارک خبر دادند و پیش از آن در فرانسه و آلبانی هم اتفاق مشابهی افتاده بود که نشان می‌دهد آنها همچنان بزرگترین دولت حامی تروریسم هستند.

وی با تاکید بر این که اینگونه اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی باید متوقف شود، گفت مسئولان حکومت ایران پول و ثروت مردم ایران را صرف «فعالیت‌های احمقانه و بدخواهانه» خود می‌کنند و تمام تلاش ما این است که آنها را وادار کنیم رفتارشان را تغییر دهند.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در مورد تصمیم اردیبهشت ماه دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران و تلاش های واشنگتن برای همراه کردن اروپایی‌ها با این تصمیم گفت، تقریبا هر روز با آنها در تماسیم.

آقای پمپئو گفت، «موضع اروپایی‌ها اساسا با ما فرق دارد. اما تقریبا هر روز با آنها صحبت می‌کنیم؛ همکاری می‌کنیم تا درباره چیزهایی مانند آنچه که دیروز در دانمارک رخ داد و این که چرا باید یک سیاست کاملا متفاوت در برابر ایران داشته باشیم، توضیح بدهیم.»

وزیر خارجه آمریکا خاطر نشان کرد، مشکلی که برجام داشت این بود که فعالیت‌های ترویستی و برنامه موشکی ایران را در بر نمی‌گرفت؛ و با مشاهده حکمرانی ایران در سوریه و در عراق و دیگر نقاط خاور میانه، شما امروز نتیجه آن بدترین توافق تاریخ را می‌بینید.

مایک پمپئو همچنین ابراز امیدواری کرد که رهبر جمهوری اسلامی، که تصمیم‌گیرنده نهایی در ایران است، متوجه سیاست‌های اشتباه خود بشود و به این درک برسد که تغییر رفتار و تبدیل شدن به یک کشور عادی در جهان، بیشترین نفع را برای ایران دارد.

به دنبال اعلام پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام، مایک پمپئو وزیر خارجه دولت او ۱۲ شرط را برای تغییر رفتار رژیم مذهبی ایران به منظور انجام مذاکره برای رسیدن به یک توافق جدید اعلام کرد؛ شروطی که مقام‌های جمهوری اسلامی آن را رد کرده‌اند.

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه گفت‌وگوی رادیویی خود گفت، تاکنون هیچ نشانه‌ای از تغییر رفتار رژیم ایران ندیده‌ایم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG