لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

پمپئو: به دانمارک برای دستگیری یک آدم کش رژیم ایران تبریک می‌گوئیم


وزیر خارجه آمریکا از دولت دانمارک برای بازداشت فردی که متهم به اجرای ترور برای رژیم ایران است، تقدیر کرد.

مایک پمپئو روز سه شنبه ۸ آبان در پیامی توئیتری نوشت: «ما به دولت دانمارک به خاطر دستگیری یک آدم کش رژیم ایران تبریک می‌گوئیم.»

او اضافه کرد: «اروپا برای نزدیک به ۴۰ سال هدف حمله های تروریستی با حمایت ایران بوده است. ما از متحدان و شرکای خود خواستار مقابله کامل با طیف گسترده تهدیدهای ایران علیه صلح و امنیت هستیم.»

اندکی پیش از توئیت آقای پمپئو، نخست وزیر دانمارک به بازداشت یک فرد ایرانی تبار در ارتباط با نقشه ترور مخالفان حکومت جمهوری اسلامی در کشورش واکنش نشان داد و این اقدام دولت ایران را غیرقابل قبول خواند.

«لارس لوک راسموسن» نخست وزیر دانمارک روز سه شنبه در یک پیام توئیتری نوشت: این که ایران یا هر دولت خارجی دیگری برای ترور در خاک دانمارک برنامه ریزی کند، کاملا غیرقابل قبول است.»

او اضافه کرد: «اقدامات بیشتر علیه ایران در اتحادیه اروپا مورد بحث قرار خواهد گرفت.»

این سخنان نخست وزیر دانمارک ساعاتی پس از آن بیان شد که رئیس سازمان امنیت و اطلاعات دانمارک در یک نشست مطبوعاتی خبر داد که سیستم امنیتی ایران به دنبال حمله به مسئول یک گروه جدایی‌طلب ایرانی در دانمارک بوده است.

فین بورچ آندرسون روز سه‌شنبه هشتم آبان (سی‌ام اکتبر) گفت، سرویس اطلاعاتی ایران در پی آن بود که به مسئول شاخه دانمارک گروه «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز‎،» که در ایران با نام «الاحوازیه» شناخته می‌شود، حمله کند.

آندرسون اضافه کرده است که پلیس این کشور روز ۲۱ اکتبر یک شهروند نروژ که ریشه‌های ایرانی هم داشته است را بازداشت کردند.

مسئولان دانمارکی جزئیات بیشتری درباره این مسئول که ساکن این کشور است، ارائه نکرده‌اند.

همزمان آندرس ساموئلسون وزیر خارجه دانمارک در صفحه توییتر خود نوشت، اقدام ایران غیرقابل قبول است، دانمارک به این اقدام پاسخ خواهد داد و با دیگر کشورهای اروپایی برای اقدام متقابل علیه ایران، صحبت خواهد کرد.

ساموئلسون اضافه کرده است که وزارت خارجه دانمارک امروز یک کنفرانس مطبوعاتی در همین زمینه برگزار خواهد کرد.

این برای چندمین بار در ماه‌های اخیر است که ایران از سوی کشورهای اروپایی به تلاش برای برخورد با مخالفان خود در خارج از کشور مواجه می‌شود.

در ماه‌های اخیر یک دیپلمات و چند ایرانی دیگر به دلیل تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس بازداشت شده‌اند.

۳۱ شهریور ماه و در جریان برگزاری یک رژه نظامی به مناسبت آغاز جنگ هشت ساله میان ایران و عراق، حمله‌ای تروریستی رخ داد که در آن ۲۵ نفر کشته و ۶۰ تن زخمی شدند.

در ساعات ابتدایی پس از این حمله‌گروه «الاحوازیه» مسئولیت آن را به عهده گرفت و مسئولان ایرانی نیز انگشت اتهام را به سمت این گروه گرفتند. با این حال پس از مدتی اعلام شد این حمله از سوی نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) انجام شده است.

یکی از سخنگویان این گروه به نام «یعقوب حر التستری» ساکن کشور دانمارک است. او در زمان حمله اهواز، با رسانه‌های مختلفی درباره این حمله گفت‌وگو کرده بود.

مسئولان ایرانی آن زمان به انتقاد از دانمارک پرداخته بودند که به گفته آنها به «تروریست‌ها» اجازه می‌دهد آزادانه در خاک این کشور فعالیت کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG