لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

درخواست «شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» از مایک پمپئو برای فشار بر جمهوری اسلامی


شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد در نامه‌ای به وزیر خارجه آمریکا، از او خواست که حکومت جمهوری اسلامی را برای برگزاری انتخابات آزاد و «پایان رفتار ستمکارانه» با مردم ایران، زیر فشار قرار دهد.

در این نامه که به امضای نازیلا گلستان، نماینده ویژه حقوق بشر این شورا رسیده، آمده است که رژیم ایران با شهروندان آزادیخواه در جنگ است و تنها اراده جامعه جهانی در اقدام به مجازات دولت ایران می تواند به شهروندان برای نزدیک شدن به «دمکراسی پایدار» کمک کند.

در این نامه به سخنان وزیر خارجه آمریکا درباره رژیم جمهوری اسلامی اشاره شده که گفته بود مردم ایران به دلیل فساد در حکومت در شرایط سخت اقتصادی زندگی می‌کنند، شهروندان آمریکایی و دیگر ملیت ها به گروگان گرفته می شوند و شهروندان ایرانی تنها برای احقاق حقوق اساسی خود توسط حکومت بازداشت، شکنجه و کشته می‌شوند.

در این نامه با اشاره به شروط ۱۲ گانه دولت آمریکا برای توافق با جمهوری اسلامی، که پیشتر توسط مایک پمپئو اعلام شده بود، از وزیر خارجه آمریکا خواسته شده است که «پایان رفتار ناعادلانه، ستمکارانه و خشونت آمیز حکومت جمهوری سلامی و امکان برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه برای تشکیل مجلس موسسان» را به عنوان شرط سیزدهم در نظر بگیرد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز یکم خرداد، پس از اینکه پرزیدنت ترامپ خروج آمریکا در توافق هسته ای با ایران را اعلام کرد، راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد واشنگتن آماده مذاکره با تهران در صورت تغییر رفتار رژیم ایران است.

مایک پمپئو برای مذاکره با ایران برای رسیدن به یک توافق جدید ۱۲ شرط را مطرح کرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG