لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

مایک پمپئو: همکاری‌های لازم را با رئیس جمهوری موقت ونزوئلا خواهیم داشت


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده عصر جمعه پنجم بهمن ماه و در جریان یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه آمریکا، مسئول جدید تیم ونزوئلا در این وزارتخانه را معرفی کرده و به شماری از پرسش‌ها در مورد وضعیت دیپلمات‌های آمریکایی در ونزوئلا پاسخ داد.

در این جلسه که به طور مستقیم از وبسایت وزارت خارجه آمریکا پخش شد، آقای پمپئو «الیوت آبرامز» را به عنوان رئیس جدید تیم مسائل ونزوئلا معرفی کرد و گفت او از همین حالا کار خود را شروع کرده و فردا همراه من راهی شورای امنیت سازمان ملل خواهد شد.

الیوت آبرامز در دولت‌های رونالد ریگان و جورج دبلیو بوش کار کرده و سابقه‌ای طولانی در فعالیت‌های دیپلماتیک دارد. او پیشتر مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم بوده است.

آقای آبرامز در سخنانی کوتاه گفت سه سال پیش از این ساختمان بیرون رفتم و حالا بسیار خوشحالم که میان شما بازمی‌گردم.

سپس آقای پمپئو در پاسخ به این پرسش که تکلیف دارایی‌های ونزوئلا در خارج از کشور چه می‌‌شود و چگونه خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به آن دسترسی داشته باشد گفت: «ما تمامی همکاری‌های لازم را با خوان گوایدو رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا خواهیم داشت. در روزهای آینده جزئیات بیشتری را بررسی خواهیم کرد ولی تمام تلاش ما این است که آقای گوایدو به منابع مورد نیاز خود دسترسی داشته باشد.»

مایک پمپئو گفت: «در شورای امنیت از همه کشورها خواهم خواست از دولت موقت و در حال گذار ونزوئلا حمایت کنند. رئیس جمهوری مشروع و موقت ونزوئلا بر اساس قانون اساسی و با ریاست پارلمانی دموکراتیک مسند قدرت را در اختیار گرفته و باید به او کمک کرد که گذار به دموکراسی را انجام دهد.»

وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرد که چالش پیش‌رو در ونزوئلا «سخت، پیچیده و خطرناک» است.

خبرنگاری از آقای پمپئو در مورد موضع او در قبال کشورهایی چون مکزیک و اروگوئه که هنوز رئیس جمهوری موقت ونزوئلا را به رسمیت نشناخته‌اند، پرسشی را مطرح کرد. وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما فکر می کنیم همه کشورها باید قانون اساسی ونزوئلا را به رسمیت بشناسد و نباید با دیکتاتور غاصب ونزوئلا همراهی کنند.»

وزیر خارجه آمریکا در مورد کارکنان سفارت آمریکا در کاراکاس و مهلتی که از سوی نیکلاس مادورو به آن‌ها داده شده گفت: «ما شماری از کارکنان را خارج کرده‌ایم ولی بقیه می‌مانند. اقدامات لازم امنیتی برای آن‌ها صورت گرفته و اولویت اول ما حفظ سلامتی آن‌ها است.»

مایک پمپئو گفت: «سفارت ما در آمریکا فعال و تحت حاکمیت رئیس جمهوری موقت ونزوئلا فعالیت می‌کند. ما امنیت تمامی دفاتر خود را در نظر داریم و هرگونه اقدام لازم برای سلامت آن‌ها انجام خواهیم داد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG