لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

نشست ویژه شورای امنیت درباره ونزوئلا شنبه با حضور مایک پمپئو برگزار می‎شود


وزارت خارجه آمریکا تائید کرد مایک پمپئو روز شنبه در نیویورک و نشست شورای امنیت حضور خواهد یافت.
وزارت خارجه آمریکا تائید کرد مایک پمپئو روز شنبه در نیویورک و نشست شورای امنیت حضور خواهد یافت.

در حالی نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه برای بررسی وضعیت ونزوئلا برگزار می شود که وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در این نشست حضور خواهد یافت.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو در این جلسه از سیاست دولت پرزیدنت ترامپ برای حمایت از مردم ونزوئلا تاکید خواهد کرد و از اعضای شورای امنیت و جامعه جهانی خواهد خواست برای استقرار امنیت و صلح بین‌المللی، «خوان گوایدو» رئیس جمهوری موقت ونزوئلا طبق قانون اساسی این کشور را به رسمیت بشناسند.»

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین روی حمایت از دولت انتقالی، برقراری حاکمیت قانون و بازگشت دموکراسی به اینکشور آمریکای لاتین، تاکید خواهد داشت.

خوان گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا، به نیکلاس مادورو و طرفدارانش پیشنهاد عفو داد و از آنها خواست که به روند انتقال قدرت کمک کنند.

خوان گوایدو که این هفته خود را رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا نامید و از سوی آمریکا چندین کشور دیگر به رسمیت شناخته شد، روز جمعه ۵ بهمن اعلام کرد اگر نیکلاس مادورو و اعضای دولت وی به انتقال مسالمت آمیز قدرت کمک کنند برای آنها عفو در نظر خواهد گرفت.

او افزود برای بخشش و عفو همه کسانی که به برقراری قانون اساسی کمک کنند، آماده است.

مخالفان که اکثریت پارلمان ونزوئلا را در دست دارند، حکومت نیکلاس مادورو را «نامشروع» می دانند و خواستار برکناری او هستند.

خوان گوایدو روز چهارشنبه سه بهمن در تجمع میلیونی مخالفان حکومت مادورو، رسما خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا نامید که فورا با استقبال ایالات متحده و چند کشور دیگر روبرو شد.

پرزیدنت ترامپ اولین رهبری بود که ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت شناخت. مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا هم از همراهی ایالات متحده با مخالفان گفت. تاکنون رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا از مخالفان ونزوئلایی حمایت کرده اند.

پس از اعلام ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو در ونزوئلا و به رسمیت شناختن آن از سوی آمریکا، کشورهای کانادا، برزیل، کلمبیا، و پاراگوئه هم ریاست جمهوری رهبر مخالفان دولت نیکلاس مادورو را به رسمیت شناختند.

آمریکا برای بررسی بحران جاری در ونزوئلا خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز شنبه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG