لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

نخست وزیر اسرائیل: آمریکا با ایران در مورد عراق همکاری نکند


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از آمریکا خواست در مورد عراق و رفع تهدید گروه سنی دولت اسلامی عراق و شام با ایران همکاری نکند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نتانیاهو به شبکه ان.بی.سی گفت: «آنچه امروز در خاورمینه در عراق و سوریه شاهدش هستید تنفر کامل بین شیعه های افراطی به رهبری ایران و سنی های افراطی به رهبری القاعده و داعش و دیگران است.»

نخست وزیر اسرائیل گفت: «هر دو سو دشمن آمریکا هستند و زمانی هر دو دشمن با یکدیگر می جنگند، هیچکدام را تقویت نکنید. هر دو را تضعیف کنید.»

بنیامین نتانیاهو که به خاطر نداشتن روابط نه چندان گرم با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا شهرت دارد، توافق تاریخی اولیه اتمی ایران با آمریکا و پنج قدرت دیگر جهانی را «اشتباه تاریخی» توصیف کرده است. ان.بی.سی می گوید نخست وزیر اسرائیل نگران آن است که همکاری آمریکا و ایران در مورد عراق باعث تقویت موضع ایران در پرونده اتمی شود.

باراک اوباما روز پنجشنبه گفت ایران می تواند نقشی سازنده در عراق داشته باشد اگر چنانچه همان پیامی را که آمریکا به دولت عراق بفرستد را به بغداد بفرسد «یعنی منافع سنی، شیعه و کرد، همگی محترم شمرده شود.»

با این حال روز یکشنبه آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی آمریکا را متهم کرد که می خواهد کنترل عراق را بدست بگیرد و با اعزام نیرو ها از سوی آمریکا برای مبارزه با شورشیان سنی گروه دولت اسلامی عراق و شام مخالفت کرد.

رهبر جمهوری اسلامی به سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که از همکاری احتمالی ایران و آمریکا سخن گفته بود، و همچنین به اظهارات علی اکبر ولایتی، وزیر سابق امورخارجه ایران که گفته ایران و آمریکا در عراق همسو هستند، اشاره ای نکرد.
XS
SM
MD
LG