لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۰

تعهد ایالات متحده برای افزایش حضور در منطقه اقیانوس آرام


کامالا هریس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده
کامالا هریس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده

ایالات متحده خود را به «حمایت دیپلماتیک و مالی بیشتر» در منطقه اقیانوس آرام، متعهد می‌داند. این اقدام به‌هدف مواجهه با نفوذ فزاینده چین در اقیانوس آرام است.

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در یک سخنرانی ویدئویی در سووای فیجی، در مجمع جزایر اقیانوس آرام، این وعده را داده است.

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید: «ایالات متحده در حال برنامه‌ریزی برای انتصاب یک نماینده در مجمع و همچنین افتتاح سفارتخانه‌های جدید در تونگا و کیریباتی است».

خانم هریس همچنین گفت که دولت جو بایدن، یک «بودجه سالانه ۶۰ میلیون دلاری» را از کنگره ایالات متحده درخواست کرده، تا بودجه فعلی را برای کمک‌ به «شیلات، حفاظت از دریا و پروژه‌های تاب‌آوری آب و هوا» سه‌برابر کند.

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید: «ممکن است در سال‌های اخیر جزایر اقیانوس آرام، توجهی دیپلماتیک و حمایت از سوی ایالات متحده دریافت نکرده باشند. بنابراین امروز اینجا هستم تا مستقیما به شما بگویم که ما این وضعیت را تغییر خواهیم داد».

مجمع کنونی تنها سه ماه پس از امضای «پیمان امنیتی چین و جزایر سلیمان» برگزار می‌شود.

این پیمان نگرانی‌هایی را در استرالیا و ایالات متحده ایجاد کرده، چون پکن در جزایر سلیمان که در کمتر از دو هزار کیلومتری استرالیا قرار دارد، حضور نظامی خواهد داشت.

پیش‌نویس این پیمان که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، شامل ماده‌ای بود که به پکن اجازه می‌داد «پلیس و سربازان مسلح را به سولومون بفرستد و همچنین کشتی‌های نیروی دریایی خود را در سواحل سولومون مستقر کند».

تغییرات اقلیمی، که مجمع جزایر اقیانوس آرام، آن را مهم‌ترین مساله امنیتی منطقه می‌پندارد، اولویت نخست «دستور کار نشست» در این هفته است. اما این نشست تحت تاثیر «عقب‌نشینی غیرمنتظره کیریباتی در اوایل این هفته» قرار گرفته‌ است.

XS
SM
MD
LG