لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

کشورهای حوزه اقیانوس آرام پیمان امنیتی با چین را رد کردند


تصویری از نقشه چین در منطقه‌ای تجاری در پکن. ٨ مه ٢٠٢١
تصویری از نقشه چین در منطقه‌ای تجاری در پکن. ٨ مه ٢٠٢١

١٠ کشور جزیره‌ای واقع در اقیانوس آرام روز دوشنبه فشارهای چین برای امضای یک پیمان گسترده امنیتی را رد کردند.

ناکامی مذاکرات میان وانگ یی، وزیر خارجه چین، و رهبران این ١٠ کشور جزیره‌ای شکست دیپلماتیک عمده‌ای برای چین محسوب می‌شود.

هدف چین افزایش فعالیت‌هایش در حوزه جنوبی اقیانوس آرام و مستقیما به چالش کشیدن نفوذ ایالات متحده و هم‌پیمانانش در این منطقه بسیار حائز اهمیت از لحاظ سوق‌الجیشی است.

این پیمان شامل آموزش پلیس این جزایر توسط چین، مشارکت پکن در امنیت سایبری، گسترش روابط سیاسی، انجام نقشه‌برداری حساس دریایی، و دسترسی بیشتر به منابع طبیعی در خشکی و آب را در بر می‌گیرد.

چین در مقابل پیشنهاد اغواکننده میلیون‌ها دلار کمک مالی، چشم‌انداز یک توافق تجارت آزاد پرسود و دسترسی به بازار وسیع این کشور ١ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری را ارائه داده است.

گزارش‌ها حاکی از بی‌اعتمادی عمیق رهبران دولت‌های حوزه اقیانوس آرام نسبت به پیشنهادات چین است.

رئیس جمهوری دولت مایکرونیزیا اخیرا در نامه‌ای به رهبران دیگر کشورهای این منطقه هشدار داد پیشنهاد چین «غیرصادقانه» است و «تاثیر چین در دولت» و «کنترل اقتصادی» صنایع کلیدی را تضمین می‌کند.

اما رهبران این ١٠ کشور پس از شکست مذاکرات و در انتقادی ملایم‌تر گفتند به دلیل عدم اجماع منطقه‌ای نتوانستند با «چشم‌انداز توسعه مشترک» پیشنهادی پکن موافقت کنند.

مقامات چینی که طی سفر ١٠ روزه وانگ یی با تمام توان خود تلاش می‌کردند رضایت جزایر اقیانوسیه را جلب کنند، اعتراف کردند پیشنهادات‌شان به اندازه کافی اغواکننده نبوده است.

وزیر خارجه چین در بیجی اعلام کرد ١٠ کشور جزیره‌ای با یادداشت تفاهم‌هایی موافقت خود را با طرح «کمربند و جاده» پکن اعلام کرده‌اند.

وی افزود مذاکرات عمیق جهت ایجاد اجماع‌نظر درباره همکاری همچنان ادامه خواهد یافت و از طرف‌های مقابل خواست نسبت به نیات چین نگران نباشند.

ایالات متحده با انتقاد از اقدامات چین در منطقه، به جزایر اقیانوسیه هشدار داده نسبت به قراردادهای «مشکوک و مبهم» هوشیار باشند.

XS
SM
MD
LG