لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

واشنگتن و دهلی نو بر سر توقف واردات نفت هند از ایران گفتگو می‌کنند


گزارشی در روزنامه هاآرتص

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید، ایالات متحده و هند در میانه مکالماتی با جزئیات فراوان بر سر درخواست واشنگتن مبنی بر توقف کامل واردات نفت ایران هستند.

این مقام دولت ترامپ در آستانه دیدار وزیران خارجه و دفاع آمریکا و هند در دهلی نو، به خبرنگاران گفت: «ما از همه شرکایمان، نه فقط هند، می خواهیم واردات نفت از ایران را به صفر برسانند و بنا بر این اطمینان دارم که این بخشی از مکالمات ما با هند خواهد بود.»

مقام وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: «مکالماتی با جزئیات بسیار بر سر مسائل تکنیکی مرتبط با به صفر رسیدن واردات نفت، میان آمریکا و هند در جریان است و این مکالمات ادامه خواهد داشت.»

با وجود تلاش های دولت ترامپ، هند که سومین وارد کننده بزرگ نفت جهان و دومین مشتری عمده نفت ایران پس از چین است، از تمایل خود به ادامه تجارت با ایران خبر داده است.

جمهوری اسلامی ایران برای خریداران هندی، اعتبارات طولانی مدت و تقریبا حمل و نقل مجانی را پیشنهاد کرده است.

دهلی نو از خرید نفت از ایران دست نخواهد کشید، اما پس از ملاقات های سطح عالی این هفته میان مایک پمپئو و جیم متیس، وزیران خارجه و دفاع آمریکا، با همتایان هندی، استراتژی خود را نهایی خواهد کرد.

هند این هفته به پالایشگاه های دولتی کشور اجازه داد از نفتکش های ایرانی و پوشش بیمه آنها استفاده کنند. پیشتر نفتکش های غربی و هندی برای پرهیز از تحریم های آمریکا که ۱۳ آبان آغاز می شود از فعالیت های خود کاسته بودند.

واردات نفتی هند از ایران در ماه اوت یک سوم کاهش پیدا کرد. پالایشگاه های دولتی هند در انتظار مجوز خرید نفت از نفتکش های ایرانی بوده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG