لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۸

کره جنوبی با خواست آمریکا برای توقف کامل واردات نفت از ایران موافقت کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

بلومبرگ در گزارشی نوشت: کره جنوبی نخستین کشور از سه مشتری عمده نفت ایران است که به خواست آمریکا مبنی بر به صفر رساندن واردات خریداران عمل کرده است.

داده های گردآوردی شده از نفتکش ها نشان می دهد این مشتری آسیایی ماه گذشته هیچ نفتی از ایران خریداری نکرده است. در حالی که در ماه ژوییه ۱۹۴ هزار بشکه نفت در روز از ایران خریده بود.

هند، مشتری بزرگتر نفت ایران، پیش از اعمال تحریم های نفتی آمریکا در سیزدهم آبان ماه، از خرید نفت ایران کاست، اما کره جنوبی با توقف کل خرید یک گام فراتر گذاشته است.

عمل کره جنوبی از نفوذ آمریکا در آن کشور حکایت دارد.

«انستیتو اقتصاد انرژی کره» می گوید روابط سیاسی سئول با واشنگتن به گونه ای است که کره جنوبی نمی تواند به دستور پرزیدنت ترامپ به متحدان برای اتخاذ سیاستی محکم در برابر ایران بی اعتنا باشد.

کیم جائه کیونگ، پژوهشگر «انستیتو اقتصاد انرژی کره»، تاکید می کند که «حفظ روابط با ایالات متحده برای کره جنوبی از حداکثر اهمیت برخوردار است.امنیت ملی کره جنوبی بستگی به اتحاد نظامی اش با آمریکا دارد و آن کشور را وا می دارد پیش از تکمیل مذاکرات دولت ها به شکلی فعالانه از واردات خود بکاهد.»

موضع رسمی دولت کره جنوبی در برابر تحریم های ایران این است که به امید دریافت معافیت هایی به مذاکرات با آمریکا ادامه می دهد. هر چند دولت آمریکا کمی موضع اش را نرم تر کرده و می گوید استثناهایی قائل خواهد شد، اما هنوز چنین نکرده است و خریداران کماکان با خطر قطع دسترسی شان به نظام مالی آمریکا پس از ضرب الاجل ۱۳ آبان روبرو هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG